Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-09-04 22:23:24

MSPO 2018: Umowa na dostawy radarów Odra

     Podczas pierwszego dnia XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach - 4 września br., doszło do zawarcia umowy o wartości 545,7 mln PLN na dostawę do 2022 roku 11 kompletów mobilnych stacji radiolokacyjnych NUR-15M (TRS-15M) Odra w wersji zmodernizowanej wraz z 4 kompletami konsol zdalnego sterowania KZS-15, szkoleniem obsług i personelu technicznego oraz pakietem logistycznym. Kontrakt został podpisany ze strony zamawiającego przez Szefa Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Dariusza Plutę oraz ze strony wykonawcy przez Rafała Kowalczyka – Prezesa Zarządu i Janusza Wieczorka – Członka Zarządu firmy PIT-RADAWAR S.A. wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Negocjacje umowy prowadzono od 23 listopada 2017 roku.

TRS-15M Odra fot.TD

  Jak do tej pory na wyposażeniu polskiej armii znajduje się 12 stacji TRS-15/TRS-15M Odra. Dwie pierwsze w wersji podstawowej TRS-15 zamówione zostały w 2006 roku. Kolejne dwie, już w wersji zmodernizowane zamówiono w 2008 roku. Największy jak dotąd kontrakt o wartości ok. 322 mln PLN na dostawę 8 kompletów zmodernizowanych radarów NUR-15M wraz z pakietem szkoleniowym dla obsług stacji oraz jednostek remontowo-naprawczych podpisano w dniu 25 stycznia 2013 roku. Wykonawca – wówczas Bumar Elektronika S.A., a obecnie PIT-RADWAR S.A. dostarczył wszystkie zamówione stacje w latach 2015-2017. Radary trafiły na wyposażenie 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej. Dodatkowo dwie stacje Odra w wersji TRS-15C, dostosowanej do wykrywania i śledzenia celów nawodnych znajdują się na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej.

  Stacja radiolokacyjna NUR-15/15M Odra jest mobilnym, trójwspółrzędnym radarem średniego zasięgu pracującym w paśmie S (NATO F), zainstalowanym na podwoziu Tatry 815 (w nowym zamówieniu będzie to podwozie Jelcz). Zasadniczo jest ona przeznaczona do wykrywania obiektów powietrznych w obserwowanej przestrzeni, określenia ich współrzędnych (azymut, odległość, wysokość), śledzenia automatycznego tras obiektów, a także identyfikacji „swój-obcy”. Radar dysponuje również systemem przetwarzania informacji o źródłach emisji zakłóceń uzyskanej z namiarów własnych i stacji współpracujących. Zasięg śledzenia stacji wynosi około 240 km. Pułap wykrywania to około 30 km. Prędkość obrotowa jej anteny wynosi od 6 do 12 obr./min. Moc wyjściowa stacji wynosi 180 kW. Radary tego typu zapewniają wypełnienie luk w pokryciu radiolokacyjnym obszaru chronionego przez radary dalekiego zasięgu N-12, N-12M i RAT-31DL, a w przypadku ich zniszczenia mogą pełnić rolę podstawowego źródła informacji o sytuacji powietrznej.

  Skuteczne działanie radaru w środowisku zakłóceń aktywnych i pasywnych realizowane jest przy użyciu szeregu zaawansowanych metod, w tym m.in. adaptacyjnej mapy zakłóceń, automatycznego monitorowania zakłóceń czy wyboru częstotliwości najmniej zakłócanej.

  Zestaw Odra składa się z dwóch funkcjonalnych jednostek jezdnych:

  • JBR-15-4 - Bezobsługowa Jednostka Radiolokacyjna (jednostka antenowo-nadawczo-odbiorcza wyposażona w aparaturę obróbkową i system IFF),
  • RSW-15-4 - Ruchome Stanowiska Wskaźnikowe (jednostka wskaźnikowa wyposażona w dwa stanowiska operacyjne (SOP1 i SOP2).

  Stacja NUR-15M posiada dwa zespoły prądotwórcze typu ZPO 65 TDEZ, każdy zamontowany na przyczepie jednoosiowej oraz ma  możliwość współpracy z konsolą zdalnego sterowania KZS-15 (konsola posiada zdolność sterowania do 16 kpl. radarów).

  Zadanie pozyskania stacji NUR-15M zostało zaplanowane w aktualnej wersji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022.

(TD)

Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Blisko 12 mld PLN amerykańskiej pożyczki na zakup śmigłowców Apache

Blisko 12 mld PLN amerykańskiej pożyczki na zakup śmigłowców Apache

W dniu 1 października br. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Polska i Stany Zjednoczone zawarły trzecią już umowę pożyczki bezpośredni...

więcej polecanych artykułów