Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-01-25 15:11:18

S-70i dla Wojsk Specjalnych zamówione

     W Mielcu, 25 stycznia br. szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę o wartości 683,4 mln PLN brutto na dostawę do końca 2019 roku 4 śmigłowców S-70i Black Hawk do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz doposażeniem. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Wyposażenie zamówionych śmigłowców stanowi informację niejawną. W dzisiejszej uroczystości uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki. Wykonawca kontraktu - Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. należą do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin.

Fot. por. Robert Suchy (CO MON)

  „To ważna chwila i ważny dzień. Wojsko Polskie kupiło sprawdzone śmigłowce Black Hawk. Śmigłowce, które zostały sprawdzone w warunkach wojennych w Iraku w Afganistanie i należą do najnowocześniejszych na świecie” - powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Mielcu.

  „Wynegocjowaliśmy dobrą cenę. Ta cena śmigłowca, to cena za jaką Polska Policja kupiła sprzęt, plus oczywiście to wszystko, co związane jest z potrzebami Wojska Polskiego, a w szczególności Wojsk Specjalnych. To jest uzbrojenie, to jest doposażenie, to są wszystkie urządzenia, które stanowią o możliwościach wykorzystania tego śmigłowca we wsparciu działań wojskowych we wszystkich przedsięwzięciach, które realizują Wojska Specjalne. Ten śmigłowiec ma charakter modułowy. To jest także sprzęt, który będzie wykorzystywany w zależności od potrzeb. To jest sprzęt najwyższej jakości” – mówił szef MON. Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln PLN.

  Dzięki nowym śmigłowcom zwiększona ma zostać mobilność pododdziałów wojsk specjalnych i polepszona skuteczność realizacji zadań  m. in.  antyterrorystycznych czy wynikających z wojny hybrydowej.

  Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że decyzja o zakupie śmigłowców dla Wojska Polskiego to gwarancja podwyższenia zdolności bojowych żołnierzy wojsk specjalnych. „Polscy specjalsi są świetni i  zasługują na to, aby dysponować najnowocześniejszym sprzętem. I od dzisiaj właśnie tak się stanie” – podkreślił minister.

  Szef MON podziękował także zespołowi negocjacyjnemu z MON oraz z PZL Mielec za zaangażowanie i konstruktywną pracę. „Osiągnęliśmy wspólny sukces, dlatego, że Wojsko Polskie będzie dysponować tymi śmigłowcami. Pozyskaliśmy je za dobrą cenę. I to jest właśnie miara naszego sukcesu. Pracownicy z Mielca będą mieli pracę, co też jest niezwykle istotne. To jest pierwszy etap współpracy Wojska Polskiego z PZL Mielec” – zaznaczył minister Błaszczak.

  Jak tłumaczy resort obrony „Zakup śmigłowców do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych wynika z interesu bezpieczeństwa państwa, na który składa się m. in. konieczność zapewnienia interoperacyjności np. z siłami szybkiego reagowania państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

  W ramach postępowania na dostawę śmigłowców do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych zastosowano procedurę pozyskania sprzętu wojskowego w ramach pilnej potrzeby operacyjnej na wniosek Dowódcy Operacyjnego RSZ. Postępowanie zostało przeprowadzone w trybie negocjacji z jednym Wykonawcą, zgodnie z Decyzją Nr 367/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 września 2015 r. w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Na takie rozwiązanie pozwala Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo Zamówień Publicznych”.

  Podczas dzisiejszej uroczystości niestety nie podano zakresu planowanego doposażenia Black Hawków, a to właśnie dodatkowe, specjalistyczne wyposażenie będzie miało decydujący wpływ na to, czy zakupione śmigłowce będą mogły służyć w praktyce głównie do transportu lotniczego, czy też będą maszynami podobnymi do tych, które użytkują wojska specjalne innych krajów NATO, charakteryzując się m.in.:

  • zdolnością do lotów na niskich wysokościach, w nocy i w każdych warunkach atmosferycznych oraz do szybkiego desantu i podejmowania operatorów zespołów bojowych,
  • wzmocnioną konstrukcją i opancerzeniem zwiększającym odporność na ostrzał z ziemi,
  • wyposażeniem w zaawansowane systemy: nawigacyjne, łączności, obserwacyjne i samoobrony pasywnej oraz aktywnej,
  • uzbrojeniem w środki umożliwiające udzielenie wsparcia zespołom sił specjalnych wykonującym postawione zadania,
  • wymaganym zasięgiem, który można zwiększyć w razie potrzeby poprzez zastosowanie dodatkowych zbiorników z paliwem.

(TD z wykorzystaniem informacji prasowej MON).

Fot. por. Robert Suchy (CO MON)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
MSPO 2023: Umowa ramowa na dostawy setek BSP FlyEye

MSPO 2023: Umowa ramowa na dostawy setek BSP FlyEye

Pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmą WB Electronics S.A. 5 września br. podpisana została umowa ramowa na zakup w perspektywie do 2035 roku ponad 40...

więcej polecanych artykułów