2019-07-22 14:49:49
Umowa na modyfikację czołgów T-72
W Gliwicach, 22 lipca br., z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka odbyła się uroczystość podpisania umowy o wartości 1,749 mld PLN brutto (bez opcji) na remont i modyfikację do 318 egzemplarzy czołgów T-72. Przewiduje się, że prace zostaną wykonane w latach 2019-2025. Kontrakt został podpisany pomiędzy 1. Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu a konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Zakłady Mechaniczne "BUMAR - ŁABĘDY" S.A. oraz Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. Dodatkowo w prace modyfikacyjne mają zostać zaangażowane inne spółki z Grupy PGZ, m.in. PCO S.A. oraz OBRUM sp. z o.o. Częścią gwarantowaną zamówienia objętych ma zostać 230 czołgów, a opcjonalnie może zostać zmodernizowanych kolejnych do 88 egzemplarzy, wymagać to będzie jednak zawarcia aneksu i poniesienia dodatkowych nakładów finansowych.
Jak powiedział szef MON, „dzięki remontowi czołgi zostaną wyposażone w nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne, a także w nowoczesną łączność cyfrową. Zostaną też przeprowadzone gruntowne remonty tych czołgów”. Natomiast z informacji uzyskanej przez redakcję z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wynika, że przedmiotem modyfikacji ma być:
- "pasywacja przyrządów celowniczych i obserwacyjno-celowniczych,
- wymiana środków łączności zewnętrznej i wewnętrznej na cyfrowe,
- wymiana gąsienic,
- dodatkowe elementy wyposażenia ułatwiające funkcjonowanie załogi czołgu".
Podpisana dziś umowa nie przewiduje wykonania prototypu zmodyfikowanego czołgu, co może wskazywać na niskie ryzyko planowanych do wykonania prac. Remontowi i modyfikacji mają zostać poddane zarówno T-72M1 obecnie nadal eksploatowane przez cztery bataliony czołgów (w 20. Brygadzie Zmechanizowanej jeden batalion, w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej dwa bataliony i w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich jeden batalion), jak i wozy zmagazynowane w celu ewentualnego zaspokojenia potrzeb mobilizacyjnych oraz które planuje się wykorzystać do tworzenia nowego batalionu czołgów dla powstającej 19. Brygady Zmechanizowanej.
Każdy czołg przed wykonaniem prac ma przejść weryfikację, która pozwoli ocenić konieczny zakres remontu. W rezultacie wartość wymaganych prac naprawczych będzie różna i zależna od stanu technicznego czołgu. Zakłada się, że wartość remontu na pojedynczym czołgu zawierać się będzie pomiędzy 5 a 50% w stosunku do łacznej wartości planowanych prac.
Wcześniej poza remontem planowano kompleksową modernizację czołgów T-72, ale ze względu na brak wystarczających środków finansowych zdecydowano się na istotne ograniczenie zakresu programu, o czym informowaliśmy TUTAJ.
(TD)
Fot. MON.
Autor pragnie podziękować Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych za udzielone informacje.
Aktualizacja 22.07.2019, 16.55.
Dokonano aktualizacji artykułu na podstawie informacji otrzymanych z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Aktualizacja 09.09.2019.
Dokonano aktualizacji artykułu na podstawie informacji uzyskanych przez autora.