Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2022-12-14 22:57:17

Zamówienie na podwozia Jelcz dla programu Homar

     W dniu 14 grudnia br. została zawarta pierwsza umowa wykonawcza na dostawy polskich pojazdów i podwozi specjalnych Jelcz dla modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zakontraktowanych w Stanach Zjednoczonych oraz w Korei Południowej w ramach programu o kryptonimie Homar, tj. odpowiednio systemów M142 HIMARS i K239 Chunmoo. Przedmiotem kontraktu o wartości ok. 330 mln PLN brutto, zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum PGZ-WWR, jest dostawa łącznie 59 transporterów specjalnych (TS) w kilku wersjach w latach 2023-2024.

Jelcz 443.32-Fot. Jelcz Sp. z o.o.

Wizualizacja nowej wersji podwozia Jelcz 443.32 (jednego z zamówionych prototypów). Fot. Jelcz Sp. o.o.

  Przedmiot zamówienia obejmuje m.in. dostawę:

  • 19 pojazdów amunicyjnych do przewozu rakiet Jelcz T28 TS ASV-H z układem napędowym 8x8 dla pierwszego dywizjonu wyrzutni rakiet M142 HIMARS, zamówionego w lutym 2019 roku, którego dostawy mają nastąpić w 2023 roku (dla pojazdów amunicyjnych zrezygnowano w tym zamówieniu z podwozi amerykańskich);
  • 18 pojazdów amunicyjnych do przewozu rakiet Jelcz T28 TS ASV-K z układem napędowym 8x8 dla pierwszego dywizjonu wyrzutni rakiet K239 Chunmoo, zamówionego 4 listopada br., którego dostawy mają nastąpić w 2023 roku (łącznie umowa obejmuje dostawę 12 dywizjonów i dwóch wyrzutni szkolnych w latach 2023-2027);
  • 18 podwozi specjalnych przystosowanych do montażu modułu wyrzutni LM (Launcher Module) K-MRLS Jelcz T45 TS K-MRLS z układem napędowym 8x8 dla pierwszego dywizjonu wyrzutni rakiet K239 Chunmoo, zamówionego 4 listopada tego roku (jw.);
  • 4 podwozia Jelcz, w tym jedno z układem napędowym 4x4, dwa z układem napędowym 6x6 i jedno z układem napędowym 8x8 na potrzeby prototypów kolejnych wersji pojazdów specjalnych dla programów: Homar, Langusta, czy Pilica+, które będą się charakteryzować m.in.: niezależnym zawieszeniem, silnikiem umieszczonym jako moduł za kabiną i automatyczną skrzynią biegów.

  Zawarta umowa stanowi I etap wdrażania krajowych elementów na potrzeby modułów ogniowych artylerii rakietowej dalekiego zasięgu Homar, w ramach zawartej 9 listopada br. umowy ramowej z konsorcjum PGZ-WWR, związanej z realizacją projektu dotyczącego wprowadzenia na wyposażenie Sił Zbrojnych RP systemów M142 HIMARS (Stany Zjednoczone) oraz K239 Chunmoo (Korea Południowa).

Jelcz 663.32-Fot. Jelcz Sp. z o.o.

Wizualizacja nowej wersji podwozia Jelcz 663.32 (jednego z zamówionych prototypów). Fot. Jelcz Sp. o.o.

  W związku z udzielonym 4 listopada br. zamówieniem na dostawę 12 dywizjonów i dwóch wyrzutni szkolnych K239 Chunmoo prawdopodobnie w przyszłym roku zajdzie konieczność zamówienia pojazdów amunicyjnych i podwozi specjalnych pod wyrzutnie dla kolejnych 11 dywizjonów i dwóch wyrzutni szkolnych, czyli łącznie blisko 400 szt. podwozi Jelcz 8x8, nie licząc innych rodzajów wozów które wejdą w skład dywizjonowych modułów ogniowych K239 Chunmoo.

  W skład konsorcjum PGZ-WWR, oprócz lidera, którym jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., wchodzi również: Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz Sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. oraz PIT-Radwar S.A. W projekcie, w charakterze poddostawców uczestniczą również inne spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także inne podmioty krajowego przemysłu obronnego. Zakończenie procesu kontraktowania poszczególnych umów wykonawczych planowane jest w I połowie przyszłego roku.

Jelcz 883.57-Fot. Jelcz Sp. z o.o.

Wizualizacja nowej wersji podwozia Jelcz 883.57 (jednego z zamówionych prototypów). Fot. Jelcz Sp. o.o.

  W skład elementów, które zostaną dostarczone przez konsorcjum PGZ-WWR w ramach programu Homar wejdą: podwozia specjalne Jelcz przeznaczone pod integrację amerykańskich i koreańskich modułów wyrzutni, artyleryjskie wozy rozpoznawcze, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne, wozy ewakuacji technicznej, bezzałogowe systemy powietrzne, systemy łączności i systemy radiolokacyjne oraz kompleksowy pakiet sprzętu logistycznego.

(TD z wykorzystaniem komunikatu Agencji Uzbrojenia)

 




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Analizy dotyczące zakupu mostów szturmowych

Analizy dotyczące zakupu mostów szturmowych

Agencja Uzbrojenia 19 kwietnia br. poinformowała o rozpoczęciu Wstępnych Konsultacji Rynkowych (WKR) dotyczących możliwości pozyskania mostów sztur...

więcej polecanych artykułów