Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-12-29 12:59:51

Wydatki na obronność planowane na 2024 rok bez istotnych zamian

     Sejmowa Komisja Obrony Narodowej 28 grudnia br. pozytywnie zaopiniowała plan wydatków obronnych określony w projekcie ustawy budżetowej na 2024 rok. Przewiduje on, że na obronność w przyszłym roku zostanie wydatkowana kwota 118,14 mld PLN, co będzie stanowiło ok. 3,1 % PKB Polski (3778,0 mld PLN). Ponadto, na wydatki obronne w 2024 roku przewiduje się wydatkowanie pozabudżetowych środków z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) w wysokości 53,5 mld PLN. Łącznie z nimi, planowane wydatki obronne określone zostały na kwotę 158,9 mld PLN, co będzie stanowiło ok. 4,2 % PKB.

Homar-K-Fot.sierz.Aleksander_Perz_18DZ

Z mechanizmów dłużnych (kredytów lub obligacji) w ramach FWSZ w 2024 roku planuje się wydatkowanie kwoty ok. 40 mld PLN. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na płatności za zamówione w Korei Południowej moduły wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K, które instalowane są obecnie na polskich podwoziach Jelcz P882.57, a w przyszłości będą także na ich nowszej wesji 883.57. Fot. sierż. Aleksander Perz/18. DZ.

  W tym miejscu należy wyjaśnić, że choć wydatki z budżetu państwa w wysokości 118,1 mld PLN zsumowane z wydatkami z FWSZ w wysokości 53,5 mld PLN dają kwotę 171,6 mld PLN, to realnie ich łączna wartość wynosi 158,9 mld PLN, bowiem w trakcie przyszłego roku kwota w wysokości 12,7 mld PLN zostanie przekazana z budżetu państwa do FWSZ.

  Na łączne wydatki z budżetu państwa w wysokości 118,14 mld PLN przypadają wydatki ujęte w części 29 budżetu państwa „Obrona narodowa” w kwocie 117,52 mld PLN i wydatki w dziale 752 „Obrona narodowa”, ujęte w innych częściach budżetu państwa w kwocie 620,2 mln PLN.

  Na wydatki majątkowe o charakterze obronnym we wszystkich częściach budżetu państwa planuje się przeznaczyć kwotę w wysokości 52,15 mld PLN. Ich udział w wydatkach obronnych wyniesie 44,1 %.

  Zaplanowane na 2024 rok wydatki na uposażenia pozwolą na utrzymanie z budżetu MON 135 463 żołnierzy zawodowych, 30 000 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, 6 967 żołnierzy zawodowych w okresie kształcenia, 4 550 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na potrzeby kształcenia, 20 000 żołnierzy aktywnej rezerwy, 5 000 żołnierzy aktywnej i pasywnej rezerwy w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych oraz 41 000 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej (TSW). Wypełnienie powyższych etatów pozwoli na istotne dalsze zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Ponadto, w 2024 roku zaplanowany fundusz wynagrodzeń umożliwi zatrudnienie maksymalnie 56 558 pracowników cywilnych wojska.

 Na finansowanie Centralnych Planów Rzeczowych (CPR) w części 29 „Obrona narodowa” planuje się wydatkowanie kwoty w wysokości 48,9 mld PLN, w tym:

  • Na finansowanie Planu Modernizacji Technicznej (PMT) 34,9 mld PLN, z czego na wydatki majątkowe 31,4 mld PLN (głównie za zakupy nowego sprzętu wojskowego) i na wydatki bieżące 3,5 mld PLN (w tym 2,5 mld PLN na remonty sprzętu wojskowego, 723,2 mln PLN na zakupy sprzętu wojskowego i 207 mln PLN na usługę leasing bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A).
  • Na finansowanie Planu Inwestycji Budowlanych (PIB) w ramach wydatków majątkowych 6,7 mld PLN (na realizację narodowych inwestycji budowlanych związanych z infrastrukturą wojskową).
  • Na finansowanie Planu Inwestycji Budowlanych NATO Security Investment Programme (PIB-NSIP) w ramach wydatków majątkowych 506,2 mln PLN (na realizację sojuszniczych inwestycji budowlanych związanych z infrastrukturą wojskową, w ramach uczestnictwa Polski w Programie Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Dziedzinie Bezpieczeństwa).
  • Na finansowanie Planu Zakupu Środków Materiałowych (PZŚM) w ramach wydatków bieżących 6,8 mld PLN, w tym na zakup: środków bojowych (w tym amunicji) 4,1 mld PLN, materiałów pędnych i smarów 1,1 mld PLN, przedmiotów umundurowania i wyekwipowania 1,16 mld PLN, produktów żywnościowych 277 mln PLN oraz medycznych środków materiałowych 106,5 mln PLN.

  Na modernizację techniczną Wojska Polskiego w 2024 roku planuje się przeznaczyć łącznie kwotę 88,4 mld PLN, w tym z budżetu państwa 34,9 mld PLN i 53,5 mld PLN z FWSZ.

  W części 29 „Obrona narodowa” w ramach zaplanowanej kwoty 118,14 mld PLN sfinansowane będą:

  • wydatki majątkowe przeznaczone głównie na realizację inwestycji i zakupy inwestycyjne resortu obrony narodowej, na współfinansowanie programów inwestycyjnych NATO oraz na przekazanie do FWSZ – 52,0 mld PLN;
  • wydatki osobowe, tj. uposażenia żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy oraz świadczenia pieniężne relacjonowane do uposażeń, a także wynagrodzenia pracowników cywilnych i nauczycieli wraz z pochodnymi – 23,6 mld PLN;
  • wydatki na zakup usług remontowych, zdrowotnych, telekomunikacyjnych i pozostałych oraz na zakup materiałów i wyposażenia, sprzętu i uzbrojenia, energii oraz środków żywności – 19,4 mld PLN;
  • emerytury i renty dla byłych żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy – 11,1 mld PLN;
  • pozostałe wydatki bieżące –1,95 mld PLN;
  • świadczenia na rzecz osób fizycznych – 4,8 mld PLN;
  • dotacje na zadania związane z obronnością – 4,6 mld PLN.

  Środki zaplanowane w dziale 752 „Obrona narodowa” w innych częściach budżetu państwa na kwotę 620,2 mln PLN przeznaczone zostaną na sfinansowanie m.in.:

  • projektów badawczych i celowych w dziedzinie obronności,
  • „Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych RP”,
  • działalności jednostek organizacyjnych prokuratury powszechnej właściwych w sprawach wojskowych,
  • składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej,
  • zadań związanych z przeprowadzeniem kwalifikacji wojskowej.

  Na wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w zakresie obronności w 2024 roku zaplanowano wydatkowanie łącznie kwoty 1,32 mld PLN, w tym:

  • 1,015 mld PLN w ramach części 29 budżetu państwa „Obrona narodowa” na projekty rozwojowe zlecone przez Agencję Uzbrojenia;
  • 250 mln PLN w ramach części 28 budżetu państwa „Szkolnictwo wyższe i nauka” na projekty badawczo-rozwojowe zlecone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju;
  • 55 mln PLN w ramach części 20 budżetu państwa „Gospodarka” na polską składkę do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

  Wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe będą stanowiły zaledwie 1,12% łącznych nakładów na obronność zaplanowanych w ramach budżetu państwa.

  W stosunku do pierwszego projektu ustawy budżetowej na 2024 roku przygotowanego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, zaplanowane wydatki obronne praktycznie nie uległy zmianie.

  O ile planowane przeznaczenie kwoty blisko 159 mld PLN na obronność w 2024 roku może cieszyć, bowiem pozwoli ona na dalsze i szybkie prowadzenie procesu modernizacji technicznej Wojska Polskiego i zwiększenie jego liczebności, to z drugiej strony będzie miało wpływ na ogromny, bo planowany na aż 184 mld PLN deficyt budżetu państwa oraz zwiększenie zadłużenia sektora finansów publicznych o dodatkowe ok. 40 mld PLN (środki które z mechanizmów dłużnych ma pozyskać Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach FWSZ).

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Nowe źródło dla produkcji materiałów wybuchowych w Polsce

Nowe źródło dla produkcji materiałów wybuchowych w Polsce

W siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu 26 listopada br. podpisano list intencyjny związany ze zwiększeniem możliwości produkcyjnych spółki Nitroerg....

więcej polecanych artykułów