Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-07-11 21:27:49

Umowa na wojskowe odbiorniki GPS

     W dniu 10 lipca br. Agencja Uzbrojenia oraz polski producent Hertz Systems Ltd Sp. z o.o. podpisały umowę o wartości ponad 280 mln PLN brutto, w tym ok. 150 mln PLN brutto na dostawę ponad 1600 sztuk wojskowych odbiorników GPS Pollux HGPST4 z kryptograficznym modułem SAASM w części gwarantowanej oraz ok. 130 mln PLN brutto w ramach prawa opcji, na na dostawę nieujawnionej liczby dodatkowych odbiorników. Dostawy w części gwarantowanej planuje się zrealizować w latach 2025-2026. Pozyskiwane odbiorniki nawigacji satelitarnej są przeznaczone do integracji z szeregiem obecnie użytkowanych, jak i przyszłych pojazdów Wojsk Lądowych.

GPS-Hertz-Systems

Odbiorniki HGPST z kryptograficznym modułem SAASM są już obecnie wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP, a dalszy ich zakup wynika z kontynuacji wieloletniego procesu unifikacji i wyposażenia Wojska Polskiego w tego typu sprzęt.

  Wojskowy platformowy odbiornik GPS z modułem kryptograficznym SAASM (Selective Availability Anti-Spoofing Module) umożliwia pracę w trybie PPS (Precise Positioning Service) dostarczając niezbędne, dokładne i wiarygodne dane dla wojskowych urządzeń elektronicznych, w które są wyposażone platformy bojowe m.in.: KTO Rosomak, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad, przeciwlotnicze systemy rakietowo-artyleryjskie Pilica, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Dana, radary mobilne RM-100, radary Soła, czy też niszczyciele min typu Kormoran II. Odbiorniki GPS są zintegrowane z komputerem pokładowym, nawigacją inercyjną, radiostacją i innymi urządzeniami wymagającymi danych PVT takich jak: pozycja, prędkość, czas.

  Zastosowanie wojskowych odbiorników nawigacji satelitarnej z modułem SAASM zwiększa dokładność wyznaczanych parametrów opisujących pozycję i czas oraz zwiększa odporność na celowe zakłócenia (jamming). Ponadto są one odporne na elektroniczne podszywanie się pod system GPS (spoofing).

Z wcześniej zawartych kontraktów na pozyskanie odbiorników GPS HGPST można przypomnieć ten z 2017 roku na dostawę do 1244 takich urządzeń (w tym 484 w ramach opcji) z dostawami w latach 2018-2019. Wówczas zamówienie wyceniono na kwotę 41,89 mln PLN brutto.

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Projekt budżetu na obronność Polski w 2025 roku

Projekt budżetu na obronność Polski w 2025 roku

W dniu 30 września br. do Sejmu RP wpłynął przygotowany przez Radę Ministrów projekt ustawy budżetowej na 2025 rok. Zaplanowano w nim dochody budże...

więcej polecanych artykułów