Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-07-14 12:21:15

Wojsko szuka pocisków przeciwokrętowych dla F-35A

     W dniu 11 lipca br. Agencja Uzbrojenia ogłosiła zamiar przeprowadzenia Wstępnych Konsultacji Rynkowych (WKR) w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia dla lotniczego, specjalistycznego, manewrującego pocisku rakietowego do zwalczania obiektów nawodnych w każdych warunkach atmosferycznych i porze doby, które są zintegrowane oraz scertyfikowane z samolotami wielozadaniowymi F-35A lub są w trakcie procesu integracji i certyfikacji z F-35A. Konsultacje mają odbyć się w okresie od sierpnia do września tego roku.

LRASM-F-35-LM

Pociski AGM-158C LRASM dopiero są w trakcie integracji z samolotami F-35. Fot. Lockheed Martin.

  Wśród rozpatrywanych konstrukcji powinny znaleźć się pociski Joint Strike Missile (JSM, oznaczany przez USAF jako AGM-184A Kraken), które zostały już zintegrowane z F-35 oraz AGM-158C Long-Range Anti-Ship Missile (LRASM), które dopiero są integrowane z F-35.

  Pierwsza z rakiet produkowana jest przez firmy Kongsberg Defence & Aerospace oraz RTX (Raytheon) i charakteryzuje się zasięgiem ponad 278 km oraz głowicą bojową o masie 120 kg. Natomiast pocisk LRASM opracowany został przez firmę Lockheed Martin i charakteryzuje się zasięgiem ponad 370 km oraz głowicą bojową o masie 454 kg. Realny zasięg obu pocisków zależy od zdefiniowanego profilu lotu oraz pułapu z którego zostanie on zrzucony.

  Z polskiej perspektywy pozyskanie pocisków JSM, które powstały na bazie konstrukcji rakiet Naval Strike Missile (NSM) może być korzystniejsze ze względu na posiadanie już na wyposażeniu Wojska Polskiego pocisków NSM oraz zdolności do wsparcia procesu ich eksploatacji. Argumentem za LRASM będzie natomiast m.in. większy zasięg oraz cięższa głowica bojowa, ale kosztem wyższej ceny.

  Podmioty zainteresowane udziałem w WKR mają czas na przesłanie swoich zgłoszeń w terminie do 31 lipca tego roku.

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Tegoroczne dostawy sprzętu wojskowego z Korei Południowej

Tegoroczne dostawy sprzętu wojskowego z Korei Południowej

Prawie połowa roku za nami, zatem warto podsumować tegoroczne dostawy sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP zrealizowane przez firmy z Korei Połu...

więcej polecanych artykułów