Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-10-02 11:17:39

Warmate orężem koreańskiej armii

     Grupa WB poinformowała 2 października br. o podpisaniu umowy z południowokoreańską agencją DAPA na sprzedaż do tego kraju amunicji krążącej Warmate 3. Uroczystość odbyła się podczas odbywającego się w Gyeryongdae (na południe od Seulu) salonu KADEX.


 Stosowny kontrakt podpisał Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB i Jae Joon Chung, dyrektor generalny DAPA. W ceremonii uczestniczyli także przedstawiciele resortów obrony Polski i Korei Południowej. Stronę polską reprezentował Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, odpowiedzialny za modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP.

 Według informacji Grupy WB, koreańskie zamówienie obejmuje dziesięć zestawów z blisko dwustoma systemami uderzeniowymi Warmate 3 w odmianach bojowej i treningowej, które trafią w ręce żołnierzy wojsk lądowych. Warmate 3 to generalnie dobrze znana konstrukcja, wyprodukowana w tysiącach egzemplarzy (planowany przed rokiem poziom produkcji przynajmniej 50 płatowców tygodniowo), ale wyposażona w nową, silniejszą, bo 3-kilogramową głowicę bojową (blisko dwukrotnie masywniejsza od Warmate 1).

 Informacja o umowie na zakup polskich Warmate w mediach koreańskich pojawiła się już kilka tygodni temu (hankyung.com). Jego skalę wówczas również określono na mniej niż 200 statków powietrznych, a wartość na 14,6 mld wonów (ok. 43 mln PLN). Termin dostaw Koreańczycy nakreślili na rok bieżący i kolejny. W finalizacji kontraktu ma być spory udział polskiego resortu obrony, przynajmniej tak to nakreślają Koreańczycy, od kilku miesięcy oczekiwano i monitowano o zakup polskich bezzałogowców dla Sił Zbrojnych Republiki Korei. W czerwcu br. na potrzeby wizyty delegacji Republiki Korei, na czele z ministrem obrony Shin Won-sik, MON zorganizował w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego prezentację wybranych produktów polskiej zbrojeniówki, właśnie tam pojawiły się i powietrzne bezzałogowce Grupy WB.


 Gospodarzem trwającego w dniach 2-6 października salonu KADEX jest Stowarzyszenie Wojsk Lądowych Republiki Korei (Association of the Republic Korea Army, AROKA), przy dużym wsparciu resortu obrony i samych sił zbrojnych tego kraju. Samo Gyeryongdae jest zresztą siedzibą dowództw trzech rodzajów sił zbrojnych: lądowych, powietrznych i morskich. To międzynarodowe wydarzenie, zrzeszające około 500 wystawców, odpowiedź na rosnące potrzeby dużych liczebnie i organizacyjnie sił zbrojnych Republiki Korea, ale i dużą sprzedaż eksportową, a zapewne jeszcze większe ambicje (czwarty eksporter globalnie) przemysłu obronnego tego kraju. W tym przypadku polskie zamówienia bardzo pomagają koreańskim wskaźnikom ekonomicznym, więc dobrze się stało, że za sprawą umowy na Warmate 3, powstaje przyczółek polskiej zbrojeniówki w Południowej Korei. To pierwsza sprzedaż sprzętu bojowego, ale warto wspomnieć, że przed laty ówczesny PIAP sprzedał armii koreańskiej roboty saperskie Gryf.

(MC)

Zdjęcia: Grupa WB




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Uroczyste położenie stępki pod szósty niszczyciel min projektu 258

Uroczyste położenie stępki pod szósty niszczyciel min projektu 258

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku 16 grudnia br. odbyła się uroczystość położenia stępki pod szósty z serii nowoczesnych nis...

więcej polecanych artykułów