Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-11-16 08:20:40

Kolejne BSP FlyEye zamówione. Powstanie Inspektorat Wojsk Dronowych.

     Pomiędzy Agencją Uzbrojenia a spółką WB Electronics S.A. 15 listopada br. została podpisana kolejna umowa wykonawcza na dostawy dla Sił Zbrojnych RP jeszcze w tym roku 13 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) FlyEye klasy mini wraz z dokumentacją techniczną i pakietami: naprawczym, logistycznym i szkoleniowym. W skład jednego zestawu wchodzą 4 platformy powietrzne. Wartość umowy wyniosła ok. 97,5 mln PLN brutto. W uroczystości uczestniczyli Wicepremier i szef MON Władysława Kosiniak-Kamysz i odpowiedzialny za proce modernizacji technicznej Sekretarza Stanu w MON Pawła Bejda. W swoim wystąpieniu wicepremier Kosiniak-Kamysz poinformował m.in., że od 1 stycznia 2025 roku zostanie powołany „Inspektorat Wojsk Dronowych”, który ma odpowiadać za wdrożenie systemów bezzałogowych we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych RP.

Fot. DWOT

W latach 2010-2023 polska armia zamówiła łącznie ok. 42 zestawów BSP FlyEye, co daje liczbę 168 platform powietrznych. fot. DWOT.

  Jest to już trzecia umowa wykonawcza do zawartej 5 września 2023 roku umowy ramowej na dostawę ok. 400 zestawów BSP FlyEye. W ramach dwóch pierwszych kontraktów zawartych w kwietniu i we wrześniu br. obecnie realizowane są dostawy łącznie 13 zestawów FlyEye.

  BSP klasy mini FlyEye przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza za pomocą głowic optoelektronicznych wyposażonych w kamery umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. System został z powodzeniem sprawdzony w Wojsku Polskim, gdzie realizuje zadania zarówno na rzecz Wojsk Operacyjnych jak i Wojsk Obrony Terytorialnej, a także podczas działań wojennych w Ukrainie.

  Podczas wczorajszej uroczystości wiceminister Pawła Bejda poinformował również, że do końca br. MON planuje podpisanie jeszcze około 40 kontraktów, „w tym zarówno mniejszych, jak i większych”, z czego jeden z nich ma dotyczyć zamówienia wozów towarzyszących dla armatohaubic samobieżnych K9. Jego wartość ma wynieść ponad 7 miliardów złotych.

  Warto także napisać, że od grudnia 2023 roku do połowy października br. Agencja Uzbrojenia podpisała łącznie 73 umowy o całkowitej wartości ponad 118 mld PLN, o czym poinformowano w odpowiedzi na interpelację poselską nr 4814 poseł Moniki Pawłowskiej oraz posła Waldemara Andzela, udzielonej 18 października tego roku.

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Dodatkowe kamizelki kuloodporne i hełmy dla wojska

Dodatkowe kamizelki kuloodporne i hełmy dla wojska

W dniu 24 października br. pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmą Lubawa S.A. został zawarty aneks o wartości ok. 160 mln PLN brutto do umowy z 31 mar...

więcej polecanych artykułów