Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-06-19 11:06:57

Kujawsko-Pomorscy Terytorialsi ćwiczyli z Jaśminem

     W dniach 4-6 czerwca 2024 roku 8. Kujawsko-Pomorska Brygady Obrony Terytorialnej realizowała ćwiczenia z wykorzystaniem Wielośrodowiskowego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego SZK Jaśmin.


 Z uwagi na fakt, że obszar zarządzania kryzysowego jest bardzo szerokim zagadnieniem i stanowi integralną część bezpieczeństwa narodowego, warunkiem koniecznym jest współpraca wszystkich służb mundurowych oraz podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa na terenie RP. W celu zapewnienia efektywności współpracy służb stworzono oraz wdrożono systemy usprawniające ich wzajemne współdziałanie, takie jak Jaśmin, celem ochrony zarówno ludności, jak i infrastruktury krytycznej, a także wszelkiego rodzaju mienia oraz środowiska.

 Przez trzy dni żołnierze 8. K-PBOT realizowali scenariusze ćwiczeń w ramach systemu zarządzania kryzysowego województwa kujawsko-pomorskiego, współpracując m.in. z 4. pułkiem chemicznym, 3. pułkiem saperów, Policją, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną, Lasami Państwowymi, przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Ochrony Kolei oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 Ćwiczono m.in. poszukiwanie osób zaginionych w rejonie jeziora Gopło, ewakuację zniszczonego przez wichurę obozu harcerskiego w Nadleśnictwie Jamy oraz zabezpieczenie i ewakuację rejonu bocznicy kolejowej Toruń-Kluczyki po rozszczelnieniu cysterny z toksycznymi substancjami.

 Wykorzystywany podczas ćwiczenia system Jaśmin umożliwia współpracę służb mundurowych oraz cywilnych podmiotów z obszaru zarządzania kryzysowego w sytuacjach wystąpienia kryzysów o różnorodnym charakterze między innymi takich jak: klęski żywiołowe, zaginięcia osób, katastrofy komunikacyjnej oraz budowlane, kryzys imigracyjny, akty terroryzmu, zamieszki, problem z dostawą energii elektrycznej.

 Wraz z wejściem w życie Ustawy o Obronie Ojczyzny powierzono WOT niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT został szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy brygad OT stali się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może udzielić wojsko.

kpt. Paweł Banasiak (oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT)

Link do oryginalnego źródła




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Szósty niszczyciel min typu Kormoran II w budowie

Szósty niszczyciel min typu Kormoran II w budowie

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku 15 października br. odbyło się uroczyste rozpoczęcie cięcia blach dla szóstego nowoczesneg...

więcej polecanych artykułów