Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2011-12-08 08:29:53

145 mln PLN na remont konserwacyjny czołgów

     Taką kwotę przeznaczono na remont konserwacyjny czołgów T-72M1 (39 mln PLN) i PT-91 (ponad 106 mln PLN) poprzez jednostkę w Wałczu. Warunki podane do publicznej informacji mówiły o 20 czołgach T-72M1 i 40 czołgach PT-91.

    

Czołgi PT-91 wymagają remontu - fot. Łukasz Pacholski

      Na początek przypomnijmy. Remont konserwacyjny (za stroną Bumaru): Odtworzenie sprawności technicznej czołgu. RK podlegają czołgi z grupy konserwacyjnej lub te, które w określonym czasie nie wykonały normatywnego przebiegu między remontowego do remontu średniego lub głównego. RK nie odtwarza przebiegu między remontowego czołgu, a tylko ma na celu usunięcie skutków procesów starzeniowych. W trakcie remontu konserwacyjnego z zasady wymienia się elementy gumowe łączące wcześniej zdemontowane zespoły.

     Z postępowania podzielonego na dwa zadania (T-72 i Twardy) udało się znaleźć kontrahenta tylko na to pierwsze. Remont T-72M1 przeprowadzą do 2013 roku WZM nr 5 w Poznaniu. Były w sumie trzy oferty, dwie odpadły z powodów proceduralnych (brak podpisu osoby upowaznionej!, w drugiej nie spełniono warunków postępowania). Kwota jaką wynegocjowano z WZM została obniżona do prawie 32 mln PLN.

     Nie rozstrzygnięto zadania dotyczącego remontu czołgów PT-91. Oferta Bumaru została odrzucona, ponieważ konsorcjum nie złożyło odpowiednich dokumentów spełnienia warunków udziału w postępowaniu na dzień złożenia oferty. Także w sumie dziwne, nasza zbrojeniówka działa aż tak amatorsko?

     Na stanie posiadamy ponad 500 czołgów T-72. Mam nadzieję, jako podatnik, że podejmując decyzję o remoncie czołgów na kwotę 32 mln PLN bierze  się pod uwagę, że według wojskowych pojazdów tego typu będziemy potrzebować o około 200 mniej (informacje na IV Dniach Przemysłu). Swoją drogą 145 mln PLN przeznaczonych na doprowadzenie do stanu użycia 60 czołgów to całkiem sporo. A ktoś, kiedyś marudził, gdy była niemiecka propozycja na kolejne Leopardy.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Nowe wcielenie Mogami. Japońskie fregaty typu 30FFM

Nowe wcielenie Mogami. Japońskie fregaty typu 30FFM

Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi w obliczu zagrożeń stwarzanych przez floty Chińskiej Republiki Ludowej czy w mniejszym stopniu Korei...

więcej polecanych artykułów