2011-12-12 08:59:05
Polscy komandosi ćwiczą w dżungli
Po raz pierwszy w historii Wojsk Specjalnych polscy komandosi wzięli udział w ćwiczeniu w tropikalnej dżungli. W dniach 15-28 listopada 2011 roku na terytorium Indii odbyło się połączone indyjsko-polskie ćwiczenie sił specjalnych pk. Tiger Claw 1.
Celem ćwiczenia było między innymi doskonalenie zdolności do prowadzenia połączonych operacji przeciwterrorystycznych w warunkach dżungli tropikalnej. Ćwiczenie zorganizowano w Counter Insurgency and Jungle Warfare School (CIJWS) w stanie Mizoram (Indie). W ćwiczeniu udział wzięli operatorzy Wojsk Specjalnych SZ RP oraz żołnierze 21. batalionu sił specjalnych Indii
W ocenie Ambasadora RP w New Delhi profesora Piotra Kłodkowskiego „Pierwsze w historii obu państw wspólne ćwiczenie wojskowe stanowi dowód, iż w relacjach pomiędzy Polską i Indiami nastąpiło historyczne zbliżenie, które z pewnością zdynamizuje dalszą współpracę wojskową pomiędzy naszymi państwami”. Zdaniem strony indyjskiej „żołnierze polskich Wojsk Specjalnych zaprezentowali wysoką wartość bojową, sprawnie i profesjonalnie wykonując otrzymane zadania w ekstremalnych warunkach środowiskowych”.
Zarówno strona polska, jak i indyjska wyraziły wolę kontynuacji nawiązanej współpracy.
Ćwiczenie to praktycznie zapoczątkowało współpracę polskich i indyjskich sił specjalnych. Komandosi Wojsk Specjalnych w czasie ćwiczenia nabyli cenne doświadczenia umożliwiające im m.in. przetrwanie i prowadzenie operacji specjalnych w warunkach dżungli tropikalnej. Ponadto w czasie ćwiczenia zweryfikowano dotychczas wykorzystywane procedury operacyjne oraz przydatność wykorzystywanego wyposażenia.
Ćwiczenie Tiger Claw 1 było doskonałym przetarciem przed rozpoczęciem szkolenia przez polskie Wojska Specjalne w Brazylii. W dniu 1 grudnia 2010 roku ministrowie obrony Polski i Federacyjnej Republiki Brazyli podpisali Umowę Ramową o dwustronnej współpracy obronnej. W ramach współpracy wojskowej między tymi krajami polscy żołnierze jednostek specjalnych będą szkolić się w ekstremalnych warunkach w Brazylii.
Tekst i zdjęcie: DWS
powered by Disqus