2011-09-01 07:48:28
Węgrzy pozbywają się MiG-ów
Od pewnego czasu pojawiały się informacje, że lotnictwo Węgier planuje pozbycie się używanych samolotów MiG-29. Teraz ujawniono trochę konkretów. Do 15 września br. można składać oferty na zakup pierwszej partii ośmiu maszyn przeznaczonych do sprzedaży.
Prócz samolotów na sprzedaż dołączono dwadzieścia silników. Minimalna kwota jaką za samoloty chce otrzymać węgierski MON to 18,3 mln USD. Efekty oferty poznamy w październiku 2011 roku.
W latach 1993-94 Węgry w zamian za długi byłego Związku Radzieckiego nabyły 28 samolotów MiG-29A/UB. Na początku XXI wieku były plany ich modernizacji. Ostatecznie zdecydowano się na dzierżawę 14 samolotów JAS-39 Gripen (w tym dwa dwumiejscowe). Okres ich dzierżawy ubiega w 2018 roku.
(MC)