Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj
Wysokość, inna niż pozostałych izraelskich F-16, miała przyczynić się do trafienia i utraty myśliwca
Drugie strzelania testowe nową rosyjską przeciwrakietą PRS-1M.
Chorwacja planuje modernizację posiadanych kilkudziesięciu czołgów M-84 (lokalny T-72)
NATO: spotkanie ministrów obrony w dniach 14-15 luty. W Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.
Liczba interwencji brytyjskich myśliwców QRA wobec rosyjskich maszyn spadła do ledwie 6 w 2017 r.

2016-04-22 23:29:50

Cztery projekty na Mieczniki i Czaple

     W dniu 31 marca br. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. złożyła do Inspektoratu Uzbrojenia (IU) ofertę wstępną na budowę trzech okrętów obrony wybrzeża kryptonim Miecznik oraz trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min kryptonim Czapla. Oferta zawiera projekty wstępne okrętów wraz ze zintegrowanym systemem walki, opracowane przez cztery zagraniczne koncerny stoczniowe: DCNS (Francja), TKMS (Niemcy), Damen (Holandia) oraz Navantia (Hiszpania). Po dokonaniu analizy złożonych dokumentów IU wystąpił do PGZ S.A. o uzupełnienie dokumentacji i obecnie oczekuje na jej przesłanie.

Gen.T.Kościuszko-273-fot.TD

Planowane do wybudowania okręty mają zastąpić między innymi dwie obecnie eksploatowane przez Marynarkę Wojenną RP mające już 36 lat fregaty typu Oliver Hazard Perry. Na zdjęciu ORP Gen. T.Kościuszko (273). Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny

  Ze względu na występowanie podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa postępowanie prowadzone jest z pominięciem Prawa zamówień publicznych. Zaproszenie do negocjacji do PGZ S.A. wysłano 30 czerwca 2015 roku. Pierwszy termin złożenia oferty wyznaczono na dzień 12 stycznia br., jednak na wniosek Grupy został on przesunięty na dzień 31 marca tego roku. Zgodnie z informacją uzyskaną z IU, podpisanie umowy na budowę okrętów przewiduje się na przełomie 2016 i 2017 roku.

  Według planów z końca 2015 roku okręty obrony wybrzeża Miecznik miały trafić do służby w latach 2019-2021 (po jednym rocznie), a okręty patrolowe z funkcją zwalczania min Czapla w latach 2021-2023 (także po jednym rocznie). Jednak już dzisiaj wydaje się, że dotrzymanie tych terminów jest mało prawdopodobne i podany harmonogram ulegnie opóźnieniu co najmniej o rok.  

  Pozyskanie okrętów kryptonim Miecznik i Czapla zaplanowano w ramach programu operacyjnego „Zwalczania zagrożeń na morzu” będącego jednym z 14 priorytetowych programów Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Finansowanie SPO – mrzonki czy konieczność?

Finansowanie SPO – mrzonki czy konieczność?

W dniu 23 maja br. odbyła się oficjalna prezentacja jawnych wyników „Strategicznego Przeglądu Obronnego 2016” (SPO). Od tego czasu minęły już ponad...

więcej polecanych artykułów