Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-07-05 19:36:14

Nie będzie modernizacji czołgów T-72 i PT-91

     W odpowiedzi na interpelację poselską nr 3425 w dniu 4 lipca br. sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki poinformował, że nie planuje się przeprowadzenia modernizacji czołgów PT-91 oraz T-72M1 znajdujących się na uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP. Resort obrony zakłada natomiast, że czołgi z rodziny T-72 zostaną zastąpione "nowoczesną konstrukcją opartą na standardach NATO – Wozem Wsparcia Bezpośredniego na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej kryptonim Gepard".

Aktualnie na stanie Sił Zbrojnych RP znajdują się ok. 233 czołgi typu PT-91 Twardy oraz 505 czołgów T-72. Fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

  W pozostałej części odpowiedzi na interpelację możemy przeczytać, że "czołgi PT-91 są efektem modernizacji czołgów T-72 przeprowadzonej w Siłach Zbrojnych RP w latach 1994-2002, a ich podatność modernizacyjna oparta na konstrukcji czołgu z lat 70-tych ubiegłego wieku, w odniesieniu do obecnych oraz przyszłych wymagań jest bardzo ograniczona.

  Niemniej jednak do czasu pozyskania nowego sprzętu wojskowego, w związku z dużą awaryjnością systemu kierowania ogniem SKO DRAWA-T czołgu PT-91 i brakiem części zamiennych na jego usprawnienie, w ramach remontu w/w czołgów realizowana jest ich modyfikacja od 2014 r., oparta na montażu zestawu modyfikacyjnego kamery termowizyjnej (ZMKT) oraz kamer KLW-1 opracowanych przez Przemysłowe Centrum Optyki S.A.

  Ponadto informuję, że modernizacja rodziny czołgów T-72/PT-91 nie jest planowana, podobnie jak wymiana 125 mm armat 2A46 zamontowanych na czołgach PT-91.

  Odpowiadając na pytanie dotyczącego ewentualnego zakupu amunicji przeciwpancernej 125 mm informuję, że jednym z założeń modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP jest wycofanie sprzętu „poradzieckiego” i zastąpienie go nową generacją uzbrojenia kompatybilną z nowoczesną amunicją wykorzystywaną w NATO. Tym samym nie planuje się zakupu amunicji przeciwpancernej o kalibrze 125 mm.

  Natomiast w ramach pozyskania WWB Gepard planuje się pozyskanie całej gamy amunicji, w tym przeciwpancernej o zwiększonej przebijalności, pozwalającej na skuteczne zwalczanie współczesnego sprzętu pancernego".

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów