Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-07-21 12:40:17

Opóźniony Kryl, ale zamówimy kolejne Kraby

     Przy lufowych programach artyleryjskich kluczowe w PMT są trzy projekty: samobieżne armatohaubice Kryl i Krab oraz samobieżne moździerze Rak. 8 kompanijnych modułów moździerzowych w okrojonym zakresie i z opóźnieniem, ze względu na problemy konstrukcyjne, zamówiono kilka miesięcy temu. Duże kłopoty z harmonogramem notuje jednak Kryl. Dobrą wiadomością jest natomiast informacja, że Krab po wielu zakrętach w swojej historii, zostanie zamówiony jeszcze w tym roku.


   Premiera samobieżnej kołowej armatohaubicy Kryl kalibru 155 mm odbyła się dwa lata temu, podczas kieleckiego MSPO. Projekt finansowany jest z zasobów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od 2011 roku (kwota blisko 29 mln PLN), jego zakończenie zaplanowano pierwotnie na 27 grudnia 2015 roku, następnie na wniosek HSW przesunięto na koniec 2016 roku. Zadanie wydawało się ułatwione, korzystano z izraelskiej części artyleryjskiej Elbit ATMOS 2000 oraz rozwiązań opracowanych przy gąsienicowym Krabie i moździerzu Rak. Sam system ogniowy to jedno, bowiem z zasobów NCBiR i kwocie blisko 100 mln PLN w konsorcjum, którego liderem jest także HSW (inni uczestnicy konsorcjum to WB Electronics S.A., Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2), opracowywany jest  zautomatyzowany system dowodzenia i kierowania ogniem dywizjonowego modułu ogniowego Kryl. Założono, że system dowodzenia dla Kryla opracowany zostanie do 2017 roku (36 miesięcy na wykonanie prac od umowy). Podczas posiedzenia SKON szef IU generał Adam Duda poinformował o istotnym opóźnieniu projektów, odpowiednio dwóch i jednym roku.

    Natomiast dobrą wiadomością dla artylerzystów powinna być informacja, że jeszcze w bieżącym roku Inspektorat Uzbrojenia przewiduje podpisanie umowy na kolejne cztery moduły dywizjonowe Regina, składające się z 24 armatohaubic Krab każdy.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec HAL Dhruv

Śmigłowiec HAL Dhruv

Indyjski przemysł lotniczy rozpoczął swą przygodę ze śmigłowcami pod koniec lat sześćdziesiątych. Wtedy to, zakłady Hindustan Aeronautics Limited (...

więcej polecanych artykułów