Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-09-07 05:51:18

MSPO16: Nowości z Raytheona dotyczące programu Wisła

     Pierwszego dnia kieleckiego MSPO miało miejsce spotkanie prasowe zorganizowane przez koncern Raytheon, na którym poruszano temat współpracy z polskim przemysłem przy potencjalnej realizacji programu Wisła.

Wizualizacja przedstawiająca wystrzelenie pocisku SkyCeptor z wyrzutni Multi Elevation Launcher. Grafika: Raytheon

   Po raz kolejny po podpisaniu Listu Intencyjnego z PGZ w lipcu bieżącego roku, Raytheon potwierdza gotowość do przekazania do polskiego przemysłu zamówień przekraczających 50% wartości kontraktu na system Wisła.

   Najciekawsze deklaracje dotyczyły pola do współpracy przy pracy rozwojowej oraz współprodukcji nowego pocisku przechwytującego SkyCeptor dla systemu Patriot. SkyCeptor, niegdyś znany pod określeniem LCI (Low Cost Interceptor), mógłby wejść na uzbrojenie polskich baterii Wisła oraz mógłby stanowić wspólną ofertę eksportową polskiego i amerykańskiego przemysłu dla pozostałych użytkowników systemu Patriot.

   Jest to nowy, zaawansowany pocisk przechwytujący z głowicą kinetyczną (hit-to-kill), opracowywany z myślą o zwalczaniu rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu, rakiet manewrujących i zaawansowanych zagrożeń powietrznych. Konstrukcyjnie wywodziłby się z izraelsko-amerykańskiego pocisku Stunner opracowanego dla systemu David’s Sling. Stunner znajduje się w fazie pełnej produkcji seryjnej oraz wszedł na wyposażenie pierwszej operacyjnej baterii David’s Sling.

   W porównaniu do Stunnera, SkyCeptor byłby dostosowany do wykorzystania w siłach zbrojnych krajów NATO. Elementy proweniencji izraelskiej zostałyby wymienione na podzespoły amerykańskie bądź rozwinięte w polskim przemyśle zbrojeniowym. SkyCeptor powinien charakteryzować się bardzo atrakcyjną ceną, która wyniosłaby około 1/5-1/4 ceny pocisku PAC-3 MSE. Co najważniejsze, podczas spotkania ogłoszono że rząd USA wydał zgodę na zintegrowanie SkyCeptora z polskim systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. 

   Po wypowiedzi Ministra Macierewicza dotyczącej wydania zgody na wysłanie Letter of Request, przedstawiciele Raytheona wydali oświadczenie o następującej treści:

  „Decyzja Polski o złożeniu oficjalnej prośby o ofertę na system Patriot jest ważnym krokiem na drodze do tego, by Polska stała się szóstym państwem NATO używającym systemu Patriot oraz czternastym państwem partnerskim Patriot. Raytheon będzie nadal wspierał  rządy USA i Polski w ramach procesu transakcji międzyrządowych Foreign Military Sales. Zaoferowany Polsce system Patriot zapewnia sprawdzoną zdolność zwalczania ewoluujących zagrożeń ze strony pocisków balistycznych i manewrujących, jak również nowoczesnych samolotów i dronów. Ponadto Raytheon będzie kontynuował partnerską współpracę z rządem RP i polskim przemysłem w celu realizacji planów dotyczących offsetu i współpracy przemysłowej.”

Marcin Niedbała
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów