Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-09-09 03:45:53

MSPO16: Wielki powrót Loary czyli Loara Nowej Generacji

     Osoby odwiedzające targi MSPO 2016 miały możliwość zapoznania się po raz pierwszy z wizją nowego przeciwlotniczego samobieżnego zestawu artyleryjskiego oznaczonego wstępnie jako Loara Nowej Generacji. Wizja ta została przedstawiona przez PIT-Radwar na stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej w formie niepozornego modelu, który zasługuje na więcej uwagi.

   Formalnie w chwili obecnej MON nie rozpoczął jeszcze procesu pozyskiwania następców zestawów ZSU-23-4MP Biała, które są udaną modernizacją radzieckich systemów ZSU-23-4 Szyłka. Przygotowanie koncepcji Loary Nowej Generacji przez PGZ ma zaprezentować kompetencje polskiego przemysłu, które mogą zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie Wojsk Lądowych na następcę Białych.

   Nazwa nowego zestawu jest nieprzypadkowa bowiem osoby odpowiedzialne za przedstawienie tej koncepcji były wcześniej odpowiedzialne za program Loara w swej oryginalnej postaci. Oznacza to, że obecnie PGZ dysponuje doświadczoną kadrą, która jest w stanie zrealizować program Loary Nowej Generacji przy relatywnie niewielkim poziomie ryzyka, choć oczywiście przy odpowiednim poziomie finansowania.

   Kluczowy dla Loary Nowej Generacji jest fakt posiadania większości niezbędnych technologii już teraz, co dalej zmniejsza ryzyko eskalacji kosztów.

   Wg. PIT-Radwar Loara Nowej Generacji mogłaby bazować na następujących elementach:

  • zmodyfikowanym podwoziu armatohaubicy K9, które zostało pozyskane dla programu Krab,
  • nowej bezzałogowej wieży,
  • 35 mm armatach KDA z dwustronnym systemem zasilania w amunicję oraz możliwością zastosowania polskiej amunicji programowalnej,
  • półprzewodnikowym radarze Bystra z anteną AESA, zdolnym do pracy w trakcie marszu,
  • nowym półprzewodnikowym radarze kierowania ogniem,
  • głowicy optoelektronicznej umożliwiającej pasywne działanie zestawu.

   Możemy dostrzec, że względem oryginalnej Loary doszło do racjonalnej ewolucji koncepcji. Nowa Loara mogłaby dysponować perspektywicznym podwoziem zapewniającym zwiększoną mobilność, poprawie uległyby możliwości radiolokacyjne poprzez zastosowanie radaru AESA, z kolei siła ognia zostałaby zwiększona dzięki zastosowaniu amunicji programowalnej.

Tekst i zdjęcia: Marcin Niedbała
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów