Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-03-31 12:13:09

Nowe zapytanie w sprawie zakupu systemu Wisła

     W dniu 31 marca br. w siedzibie MON odbyła się konferencja prasowa poświęcona programowi pozyskania systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu kryptonim Wisła. Uczestniczący w konferencji Minister ON Antoni Macierewicz zapowiedział, że Polska zakończyła kolejny etap negocjacji i w ramach procedury FMS (ang. Foreign Military Sales) złożył w dniu dzisiejszym poprawione zapytanie ofertowe LoR (ang. Letter of Request) do rządu Stanów Zjednoczonych, związane z zakupem systemu Patriot produkowanego przez koncern Raytheon. W związku z tym, pod koniec tego roku resort obrony spodziewa się podpisania umowy na dostawy, o ile wszystkie postawione w polskim zapytaniu warunki zostaną zrealizowane oraz wcześniej zostanie wynegocjowana i podpisana umowa offsetowa. Nowy LoR zakłada pozyskanie 8 baterii systemu Patriot z warunkiem, że ich koszt nie może przekroczyć kwoty 30 mld PLN.

 

  Minister Macierewicz poinformował także, że już od pierwszej baterii system ma zostać pozyskany z sieciocentrycznym (o otwartej architekturze) systemem dowodzenia i kontroli IBCS (ang. IAMD Battle Command System), którego głównym wykonawcą jest koncern Northrop Grumman. System ten ma być wdrażany w Polsce równolegle do jego wprowadzania w armii amerykańskiej (US Army), z wykorzystaniem procedury Yockey Waiver. W przypadku stacji radiolokacyjnej kierowania ogniem w dwóch pierwszych bateriach mają zostać pozyskane obecnie produkowane sektorowe radary AN/MPQ-65, natomiast od trzeciej baterii mają to być już nowe, aktualnie opracowywane radary dookólne z trzema płaskimi antenami AESA (ang. Active Electronically Scanned Array) wykonanymi w technologii azotku galu (GaN). Pozyskane w pierwszych dwóch bateriach radiolokatory sektorowe do czasu zakończenia umowy mają zostać zmodernizowane do nowej wersji z trzema antenami AESA. Uczestniczący także w konferencji sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki dodał, że w ramach offsetu związanego z zakupem systemu Wisła, przewiduje się transfer technologii GaN do polskiego przemysłu obronnego i jest to jeden z podstawowych warunków postawionych przez zamawiającego. Po zakończeniu kontraktu polskie firmy maja posiadać także zdolność do serwisowania pozyskanych radiolokatorów z antenami AESA GaN.   

  System Patriot który zamierza nabyć Polska ma zawierać dwa rodzaje pocisków rakietowych, tj. PAC-3 MSE oraz SkyCeptor. Nie planuje się natomiast zakupu rakiet GEM-T, które choć obecnie są wykorzystywane przez US Army, to stopniowo będą z niej wycofywane. PAC-3 MSE to nowoczesny pocisk produkowany przez koncern Lockheed Martin dedykowany głównie do zwalczania głowic rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (ta klasa to m.in. pociski Iskander), cechujący się jednak dość wysoką ceną. Pocisk SkyCeptor to natomiast wersja opracowanego przez koncern Raytheon i firmę Rafael pocisku Stunner izraelskiego systemu David’s Sling. Przeznaczony będzie głównie do zwalczania celów aerodynamicznych, w tym samolotów i pocisków manewrujących. Jego cena będzie istotnie niższa od rakiet PAC-3 MSE. Co ważne, pocisk SkyCeptor ma być także produkowany przez polski przemysł obronny, z możliwością jego eksportu.  

  Zgodnie z warunkami opisanymi w LoR pierwsza bateria systemu Patriot ma trafić do Polski w terminie 2 lat od podpisania umowy. Jak zapewnił minister Macierewicz negocjacje dotyczące systemu Wisła nie zostały jeszcze zakończone, konieczne jest bowiem doprecyzowanie warunków offsetu. Podpisanie umowy offsetowej jest warunkiem zawarcia kontraktu na dostawy. Wiceminister Kownacki poinformował także, że ambicją strony polskiej jest aby 50% zakresu systemu Wisła było produkowane przez polski przemysł zbrojeniowy, co natychmiast skomentował minister Macierewicz dodając, że takie warunki zostały już wynegocjowane. Warto również wspomnieć, że ewentualne zdolności pomostowe nie będą przedmiotem planowanego kontraktu.

  W związku z ogłoszoną informacją o wystosowaniu zapytania ofertowego do rządu Stanów Zjednoczonych w sprawie pozyskania systemu Patriot, Bill Schmieder - Prezes Raytheona na Europę, również uczestniczący w dzisiejszej konferencji, wydał następujące oświadczenie:

  „Złożone przez Polskę zapytanie ofertowe w sprawie sprawdzonego w boju systemu Patriot to ważny krok w kierunku zagwarantowania, że państwo polskie będzie dysponowało systemem obrony przed zaawansowanymi i ewoluującymi zagrożeniami ze strony rakiet balistycznych i manewrujących, samolotów oraz dronów. Raytheon będzie ściśle współpracował z polskim przemysłem i nadal  wspierał rządy Stanów Zjednoczonych i Polski w procedurze Foreign Military Sales (FMS), aby Polska stała się  kolejnym państwem NATO użytkującym system Patriot i dołączyła do szybko rosnącego grona państw partnerskich Patriota. Raytheon jest zaszczycony wyborem przez Polskę sprawdzonego w walce systemu Patriot, najnowocześniejszego i najbardziej skutecznego systemu obrony przeciwrakietowej na świecie. Raytheon będzie ściśle i na zasadach partnerskich współpracował z polskim przemysłem oraz  rządami Polski i USA, aby dostarczyć Polsce ten niezwykle istotny system obronny. Patriot dysponuje niezrównanymi możliwościami. Został użyty w walce przez 5 państw. Od 1 stycznia 2015 r. w trakcie operacji bojowych przechwycił ponad 100 taktycznych pocisków balistycznych”.

Konferencja prasowa w sprawie pozyskania systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu kryptonim Wisła. Wideo: MON/Youtube

(TD)

Grafika: Raytheon
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów