Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-04-01 11:01:05

Szczegóły postępowań na zakup śmigłowców

     W dniu 30 marca br. odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego poświęcona dwóm prowadzonym postępowaniom na zakup śmigłowców. Pierwsze postępowanie dotyczy pozyskania 8 śmigłowców w wersji bojowego poszukiwania i ratownictwa, w wariancie specjalnym, dla pododdziałów Wojsk Specjalnych (CSAR-SOF). W drugim planuje się nabyć śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych wyposażone dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji bojowego poszukiwania i ratownictwa (ZOP-CSAR). Wcześniej MON informowało o planie zamówienia 8 takich śmigłowców, jak się jednak okazało, postępowanie dotyczy zakupu tylko 4 śmigłowców, a kolejne od jednego do maksymalnie czterech mogą zostać zamówione opcjonalnie, zależy to jednak od zaoferowanej ceny i dostępnych środków w budżecie MON.

H225M-Caracal-fot.TD

  Oferty wstępne w prowadzonych postępowaniach złożono 27 marca tego roku, o czym już informowaliśmy. Podczas konferencji wiceminister Kownacki przedstawił także dalszą procedurę prowadzonych postępowań. Obecnie trwa analiza złożonych ofert wstępnych – zdaniem ministra bardzo obszernych. Po jej zakończeniu rozpocznie się faza dialogu technicznego, a następnie złożone zostaną oferty ostateczne zawierające cenę. Jeśli oferty będą spełniały wszelkie wymagania przewidziane prawem to rozpocznie się faza testów kwalifikacyjnych. Równolegle będą prowadzone rozmowy dotyczące offsetu. Dopiero po przeprowadzeniu tych czynności nastąpi wybór konkretnej oferty. Jak podkreślił minister, „jednym z istotnych kryteriów tego postępowania oprócz oczywiście ceny i offsetu, jest terminowość dostaw śmigłowców”.

  Kilka dni temu informowaliśmy, że prawdopodobnie nie zostaną pozyskane zapowiadane wcześniej przez Ministra ON Antoniego Macierewicza śmigłowce do szkolenia Wojsk Specjalnych. Informacje te podczas konferencji potwierdził wiceminister Kownacki twierdząc, że „nie ma dziś potrzeby pozyskiwania śmigłowców szkoleniowych czy śmigłowców testowych. To wynika ze sprawności tego postępowania, które zostało przeprowadzone, jak również z kwestii związanych z konkurencyjnością […] Gdybyśmy chcieli wybrać śmigłowce testowe od jednego z oferentów, mogłoby to rodzić wątpliwości, czy to już ten oferent jest wybrany do dostarczenia wszystkich śmigłowców. Żeby nie naruszać transparentności tego postępowania pojęliśmy decyzję, że nie ma zasadności, nie ma takiej pilnej potrzeby, aby śmigłowce testowe już w tym momencie były w polskiej armii”.

  Wiceminister Kownacki odniósł się także do pilności potrzeb wymiany śmigłowców w Siłach Zbrojnych RP. Poza śmigłowcami zwalczania okrętów podwodnych, których resursy „wychodzą ok. 2020-2021 i rzeczywiście tu jest dość pilna potrzeba operacyjna i śmigłowcami dla Wojsk Specjalnych, to resursy pozostałych śmigłowców, np. śmigłowców transportowych, śmigłowców Mi-2 wychodzą między 2026, a 2035 rokiem i po zakończeniu obecnych postępowań, będą oczywiście realizowane kolejne postępowania na zakupy śmigłowców”.

Konferencja prasowa dotycząca pozyskania śmigłowców. Wideo: MON/YouTube

(TD)

Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

W dniu 12 kwietnia br. Agencja Uzbrojenia zawarła kontrakt z firmą Rohde & Schwarz na dostawę 11 kompletów sprawdzonych w Wojsku Polskim radiostacj...

więcej polecanych artykułów