Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-04-11 22:34:38

Dialog techniczny na ciężkie ppk kryptonim Karabela

     W dniu 6 kwietnia br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego dotyczącego pozyskania wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) wraz z dedykowaną amunicją określonych kryptonimem Karabela. Jak się dowiedziała redakcja, chodzi o plany zakupu ppk cięższych (o większych walorach taktyczno-technicznych) od obecnie eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP ppk Spike-LR. Z wcześniej dostępnych informacji wynika, że wprowadzanie do użytkowania w polskiej armii tego rodzaju ppk planuje się rozpocząć od 2019 roku.

Ppk Spike-LR_fot. CSAiU_kap.Tomasz Kisiel

Obecnie eksploatowane w Siłach Zbrojnych RP ppk Spike-LR (na zdjęciu) w najbliższych latach mają uzupełnić zarówno lżejsze ppk kr. Pustelnik, jak i cięższe ppk kr. Karabela. Fot. CSAiU/kpt. Tomasz Kisiel

  Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że nowe pociski planuje się nabyć w celu wyposażenia w nie śmigłowców oraz być może również pojazdów opancerzonych. Mogą to więc być takie pociski jak: Spike-ER, Spike-NLOS, czy też AGM-114 Hellifre. Szczegółowe wymagania nie zostały jak dotąd opublikowane. Ogłoszoną procedurę dialogu technicznego Inspektorat Uzbrojenia planuje przeprowadzić w dniach od 29 maja do 21 października 2017 roku. Termin składania wniosków do udziału w dialogu upływa 5 maja tego roku.

  Gamę ppk w które planuje się wyposażyć Siły Zbrojne RP mają uzupełnić jeszcze lekkie pociski znane pod kryptonimem Pustelnik. Będą one stanowiły uzbrojenie m.in. tworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej. Prawdopodobnie głównym kandydatem jest tu ppk Pirat opracowywany przez zakłady MESKO S.A. wspólnie z WAT. Nie można jednak wykluczyć zakupu innego typu ppk np. Spike-SR. Wprowadzenie do użytkowania ppk Pustelnik planuje się rozpocząć od 2018 roku.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Misyjne Rosomaki

Misyjne Rosomaki

W grudniu 2002 roku komisja przetargowa MON wybrała wyrób fińskiej Patrii – transporter AMV (Armoured Modular Vehicle) w programie kołowych transpo...

więcej polecanych artykułów