Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-04-13 06:21:32

Kormoran gotowy do badań kwalifikacyjnych

     Trwają ostatnie uzgodnienia przed przeprowadzeniem państwowych badań kwalifikacyjnych prototypowego niszczyciela min projektu 258 Kormoran II – poinformował redakcję Inspektorat Uzbrojenia.


  Zgodnie z deklaracją wykonawcy, stocznią Remontowa Shipbuilding z Gdańska, jednostka jest już gotowa do ostatecznych testów. Ich pozytywne zakończenie będzie przepustką do wcielenia 60-metrowego niszczyciela min w 13. Dywizjonie Trałowców. Według IU, pozytywne testy to prawdopodobny termin przejęcia jednostki w czerwcu br. Pierwotnie zakładano, że Kormoran trafi do linii w listopadzie 2016 roku, według IU, powodem opóźnień w ostatnich miesiącach były warunki atmosferyczne. „Z uwagi na panujące sztormy wydłużył się cykl badań wstępnych okrętu w stosunku do przedstawionego przez Wykonawcę harmonogramu” - czytamy w nadesłanej informacji. Zapisy umowy na wykonanie pracy rozwojowej zakładają możliwość naliczenia kar za opóźnienie, na ten temat brak informacji o decyzji. IU nie widzi również potrzeby zmiany wykonawcy zlecenia na dwa pozostałe okręty – Albatros oraz Mewa – chociaż w tym wypadku IU nie zamierza podpisywać kolejnej umowy przed rozliczeniem kolejnych etapów pracy przez Remontowa Shipbulding. Kormoran w ostatnich dniach gościł na święcie swojej przyszłej macierzystej jednostki (13. DTr). Pierwotnie planowano, że dwa pozostałe niszczyciele min nowej generacji trafią do marynarzy w 2019 oraz 2020 roku. Monografia projektu 258 Kormoran II w portalu Dziennik Zbrojny.

(Red.)

fot. Dawid Kamizela
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
L'Adroit - pierwszy Gowind

L'Adroit - pierwszy Gowind

W połowie ubiegłego dziesięciolecia francuski koncern stoczniowy DCNS, finalizujący prace nad sztandarowym wówczas przedsięwzięciem, czyli budową d...

więcej polecanych artykułów