Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-07-06 10:07:07

Memorandum dotyczące pozyskania systemu Patriot

     W dniu 6 lipca br. Minister ON Antoni Macierewicz poinformował o podpisaniu pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych a Ministrem Obrony Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej memorandum informującego o proponowanym Polsce przez Stany Zjednoczone sposobie realizacji polskiego zapytania na pozyskanie systemu obrony powietrznej Patriot oraz podjęciu działań zmierzających do udostępnienia oczekiwanych przez Polskę technologii. Memorandum nie jest prawnie wiążące. W praktyce jest polityczną deklaracją, określającą główne kierunki działań i dalszej współpracy. Memorandum przewiduje podzielenie procesu pozyskania systemu Patriot na dwie fazy i rozpoczęcie dostaw dwóch pierwszych baterii w terminie o 3 lata późniejszym niż pierwotnie planowano, ale za to z wymaganym przez Polskę sieciocentrycznym systemem dowodzenia IBCS.

 Patriot PAC-3 Fot. MC

Poniżej publikujemy pełną treść podpisanego memorandum:

"Memorandum Intencji pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych a Ministrem Obrony Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej dotyczące Systemu PATRIOT

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i Minister Obrony Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej

  W swoim piśmie z dnia 9 czerwca 2017 r. adresowanym do Ministra Obrony Narodowej  RP, Antoniego Macierewicza, Sekretarz Obrony James Mattis przekazał, że Defence Security Cooperation Agency (DSCA) i Departament Wojsk Lądowych określi mapę drogową dla procedury FMS i przekaże ofertę (LOAs) jako odpowiedź na prośbę Polski dotyczącą zamówienia systemu PATRIOT i innych elementów obrony antyrakietowej w Polsce.

  Zastępca Sekretarza Armii odpowiedzialny za Eksport Uzbrojenia i Współpracę zarysował stopniowe podejście do spełnienia wymagań dotyczących obrony antyrakietowej w Polsce.

  W duchu naszego silnego zaangażowania w obronę Rzeczpospolitej Polski, pogłębienia współpracy obronnej oraz wsparcia pilnej potrzeby Polski w zakresie zdolności do obrony powietrznej i rakietowej, Stany Zjednoczone  zamierzają niezwłocznie przedstawić  ofertę (LOA) dla Polski zgodnie z wymaganiami systemu PATRIOT wskazanymi w tym liście. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamierza niezwłocznie przekazać wymagane zdolności przy jednoczesnym przestrzeganiu praw i przepisów Stanów Zjednoczonych. W szczególności Stany Zjednoczone będą przestrzegać wszystkich pozwoleń na transfer technologii, a także  zgód i aprobat Kongresu.

  Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamierza realizować wymagania PATRIOT w następujący sposób:

  Faza I. Wojska Lądowe zamierzają przekazać ofertę (LOA) Polsce w ramach systemu PATRIOT / IBCS do grudnia 2017 r. Stany Zjednoczone zamierzają zaoferować Konfigurację Armii Stanów Zjednoczonych, która obejmuje cztery (4) jednostki (FU) [czyli dwie baterie - red.] systemu PATRIOT w Konfiguracji 3+ z rakietami PAC-3 MSE i IBCS. Stany Zjednoczone nie są w stanie dostarczyć bieżących radarów w konfiguracji PATRIOT w celu wypożyczenia lub późniejszego odkupu. Przewidywany czas dostawy rozpocznie się w roku 2022, osiągnięcie zdolności operacyjnej oczekiwane jest w roku 2023.

  Faza II. Na podstawie wymagań programu WISŁA przedstawionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej RP oraz w ramach realizowanej dla Polski procedury  FMS (case FMS), Stany Zjednoczone  zamierzają kontynuować, w ramach przepisów ustawowych oraz regulacji instytucji Security Cooperation integrację rakiet SkyCeptor, radaru 360 stopni - Active Electronically Scanned Array (AESA) i polskich sensorów dla polskiej architektury systemu WISŁA. Zdolność Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych do wdrożenia systemu uwarunkowanie jest otrzymaniem dodatkowych informacji technicznych i harmonogramu pozyskania systemu z Polski oraz uzyskaniem zgód władz wyższego szczebla. Planowane przedstawienie oferty (LOA) w wersji dla drugiej fazy przewidziano na koniec roku kalendarzowego 2018.

  Dodatkowo, Stany Zjednoczone będą zmierzały do przeniesienia (udostępnienia)  maksymalnego poziomu technologii, dozwolonej w ramach polityki Stanów Zjednoczonych, związanej z 69 obszarami, które zawierają 12 obszarów krytycznych przedstawionych przez stronę polską i przekazanymi wcześniej w oficjalnym trybie stronie amerykańskiej. Obszary te obejmują między innymi technologie związane z nowym radarem i pociskiem SkyCeptor.

  Minister Obrony Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej zamierza wspierać proces pozyskania, utrzymania i rozwoju zdolności obronnych opisanych w niniejszym dokumencie poprzez stworzenie odpowiednich warunków płatności gwarantujących terminowe przekazywanie funduszy ze strony polskiej.

  Niniejsze Memorandum Intencji nie jest uważane za prawnie wiążące na mocy prawa międzynarodowego. Dokument nie daje żadnego upoważnienia do wykonywania jakiejkolwiek pracy, ani nie obliguje do żadnego wiążącego zobowiązania na mocy prawa krajowego Stanów Zjednoczonych lub Polski do dokonania lub zapewnienia jakiegokolwiek wkładu finansowego lub niefinansowego lub dostawy jakiegokolwiek systemu przeznaczonego do obrony lub realizowania jakiejkolwiek formy obrony dla każdej ze stron pod jakimkolwiek warunkiem.

  W imieniu Ministra Obrony Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej memorandum podpisał Sekretarz Stanu w MON Bartosz Kownacki.

 W imieniu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych memorandum podpisał Admirał Floty Dyrektor Defense Security Cooperation Agency J.W. Rixey".

Oświadczenie ministra Antoniego Macierewicza dotyczące podpisania memorandum w sprawie systemu Patriot. Źródło: MON/YouTube

(TD)

Fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Powstanie F-5C było związane z działaniami zbrojnymi prowadzonymi we Wietnamie. W 1965 roku USAF wypożyczyło, w ramach programu noszącego nazwę Sko...

więcej polecanych artykułów