Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-09-09 22:05:20

Rusza postępowanie na okręty ratownicze

     W dniu 7 września br. Inspektorat Uzbrojenia przekazał do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. "Zaproszenie do negocjacji" w celu złożenia "Wstępnego formularza negocjacyjnego" na pozyskanie okrętów ratowniczych kryptonim Ratownik, co formalnie rozpoczęło postępowanie na budowę dwóch jednostek tego typu. Zadanie to realizowane jest w ramach programu „Zdolność do wsparcia działań na morzu i w rejonach przybrzeżnych, ewakuacja techniczna i wsparcie działań ratowniczych na morzu za pomocą okrętu ratowniczego” i pośrednio związane jest m.in. z planowanym zakupem okrętów podwodnych nowego typu kr. Orka. Wynika to z faktu, że jednym z zadań jednostek ratowniczych powinna być zdolność do udzielanie pomocy załogom uszkodzonych (lub zatopionych) okrętów podwodnych. Jak udało się ustalić redakcji, zawarcie umowy na budowę nowych jednostek ratowniczych może nastąpić jeszcze w tym roku.

ORP Piast Fot.3FO

ORP Piast (281). Fot. 3. Flotylla Okrętów

  Nowe jednostki powinny zastąpić obecnie eksploatowane okręty ratownicze projektu 570M ORP Piast (281) oraz ORP Lech (282), które rozpoczęły służbę w Marynarce Wojennej RP w 1974 roku, a więc już ponad 42 lata temu. W latach 1997–1998 ORP Piast przeszedł generalny remont połączony z modernizacją do projektu 570M. Bliźniacza jednostka została także zmodernizowana do wersji 570M w latach 1998-2000, choć zakres przeprowadzonych prac był nieco odmienny niż w przypadku Piasta. Warto także przypomnieć, że w dniu 26 kwietnia br. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia (IU), a konsorcjum w składzie Stocznia Remontowa "Nauta" S.A. (lider) i Stocznia Marynarki Wojennej S.A. w upadłości likwidacyjnej (członek konsorcjum) została zawarta umowa o wartości 63,286 mln PLN na wykonanie naprawy głównej i dokowej okrętu ORP Piast.

  W ramach fazy analityczno-koncepcyjnej programu Ratownik, w drugiej połowie 2015 roku oraz w pierwszej połowie 2016 roku IU przeprowadził procedurę dialogu technicznego. Skierowanie zaproszenia do negocjacji tylko do PGZ S.A., z pominięciem procedury zamówienia zgodnie z Prawem zamówień publicznych świadczy o tym, że dla zadania tego ustalono występowanie Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa. Fazę analityczno-koncepcyjną zakończono w dniu 20 lipca tego roku.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Struktury LWP: Brygada Artylerii (rakiet)

Struktury LWP: Brygada Artylerii (rakiet)

Z dniem 1 grudnia 1962 roku, na podstawie rozkazu dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego (nr 013/Org z dnia 7 listopada tego samego roku) powołano g...

więcej polecanych artykułów