Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-12-01 20:46:45

Pakiet FMS dla programu Homar

     Amerykańska agencja DSCA poinformowała o składowych i kosztach potencjalnej sprzedaży systemu rakietowego HIMARS dla polskiego programu Homar. Jak zaznaczyła DSCA mowa jedynie o fragmencie całości, który prawnie wymaga zgody rządu amerykańskiego i sprzedaży poprzez Foreign Military Sales.  Wartość pakietu wstępnie wyceniono na 250 mln USD. W jego skład miałoby wejść 16 pakietów z pociskami GMLRS M31A1 Unitary, 9 pakietów z pociskami GMLRS M30A Alternative Warheads, 61 pakietów pocisków ATACMS M57 Unitary, 8 urządzeń do pozycjonowania (Universal Position Navigation Unit), 34 pociski szkolne o ograniczonym zasięgu (Low Cost Reduced Range), 1642 moduły naprowadzania i sterowania dla pocisków GMLRS (dla pocisków powstałych w Polsce na licencji), urządzenia testowe, odbiorniki GPS. W komunikacie DSCA czytamy, że zakup dodatkowych pozostałych elementów będzie zrealizowany poprzez transakcję komercyjną (Direct Commercial Sale), obecnie negocjowaną przez Lockheed Martin oraz PGZ - głównego integratora programu ze strony polskiego przemysłu obronnego.
 
  Fabrycznie pakowane pakiety M31A1 oraz M30A1 zawierają po sześć pocisków, ATACMS o największym zasięgu do 300 kilometrów, pojedynczo. Strona polska zainteresowana jest pozyskaniem 56 wyrzutni HIMARS dla trzech dywizjonów rakietowych, tak wyglądać ma jedynie pierwsza faza programu. Zgodnie z wypracowanymi przy Strategicznym Przeglądzie Obronnym potrzebami operacyjnymi, liczba wyrzutni docelowo wzrosnąć ma nawet trzykrotnie. Polskie oczekiwania widoczne są nawet po liczbie modułów naprowadzania i kierowania, których w Polsce w praktyce nie będzie można wytwarzać. 
 
(Red.)powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Kilka tygodni temu zadanie utworzenia nowej dywizji operacyjnej Wojsk Lądowych otrzymał generał brygady Jarosław Gromadziński, przez ledwie sierpie...

więcej polecanych artykułów