Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-11 09:25:21

Batalia o Ślązaka

     Trwa impas w budowie okrętu patrolowego ORP Ślązak. Od połowy stycznia br. na jednostce przerwano prace związane z realizacją projektu przez gdyńską dawną SMW (obecnie Stocznia Wojenna), w ostatnim czasie obejmujące próby portowe. Swoje prace wykonują jedynie podmioty zewnętrzne. Ślązak stał się sierotą, dawni właściciele nie posiadają ani ludzi, ani środków do kontynuacji budowy.


  Grupa PGZ przejęła SMW, ale bez Ślązaka, który jak czytamy w trójmiejskim wydaniu wyborcza.pl, nie wchodził w skład masy upadłościowej będącej przedmiotem porozumienia. Negocjacje mające doprowadzić do przejęcia Ślązaka prowadzono od dłuższego czasu, ale bez sukcesu. Obecnie trwa wymiana zarzutów. Syndyk dawnej SMW, Magdalena Smółko, zwróciła się w liście o pomoc do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i w końcu szefa MON Mariusza Błaszczaka. IU z kolei wysuwa roszczenia na kwotę 220 mln PLN za nieterminowe wykonanie umowy. To nie koniec, jak czytamy bowiem we wspomnianym artykule, podczas prób portowych ujawniono wiele usterek mających swoje źródło w blisko 17-letniej historii budowy Gawrona/Ślązaka. Sytuacja ma znormalizować się w najbliższych tygodniach, strona stoczniowa określa, że umowa dotycząca przejęcia Ślązaka przez PGZ powinna zostać podpisana na przełomie lutego i marca br. Pewną nerwowość wywołuje z pewnością kwestia zwolnień w dawnej SMW, z załogi liczącej 650 osób do odejścia wytypować miano pierwsze 30 osób, całościowo program restrukturyzacji dotyczyć ma 150 ludzi. Nowi właściciele tłumaczą to zamiarem poszerzenia grupy osób na stanowiskach fizycznych, ze zmniejszeniem udziału personelu pomocniczego. 

  Pod znakiem zapytania, zapewne dużym, staje możliwość przejęcia jednostki przez Marynarkę Wojenną RP w 2018 roku. Program, po restarcie i tak jest już mocno opóźniony, pierwotnie planowano, że patrolowiec wejdzie do służby jesienią 2016 roku. 

(Red.)

Grafika: Thales
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów