Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-05-09 14:11:01

Realizacja programu Orka po 2022 roku - o ile będą pieniądze

     W odpowiedzi na interpelację poselską nr 20918 złożoną przez posła Adama Andruszkiewicza, w dniu 2 maja br. sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz poinformował, że „na podstawie Wymagania Operacyjnego kryptonim Orka w resorcie obrony narodowej realizowane są przedsięwzięcia mające na celu wypracowanie optymalnego trybu pozyskania nowych okrętów podwodnych po 2022 roku". W udzielonej odpowiedzi napisano także, że „do prac w przedmiotowym obszarze powołano (we wrześniu 2017 roku) Zespół do spraw wypracowania rekomendacji dla Ministra ON w zakresie pozyskania okrętów podwodnych nowego typu (OPNT) […]. Rezultaty prac Zespołu oraz zapisy dokumentów wynikowych fazy analityczno-koncepcyjnej stanowić będą podstawę do oceny możliwości sfinansowania zakupu okrętów w ramach kolejnego cyklu planistycznego”.

Typ 212A_U33-Bundeswehr

Zgodnie z pierwotnymi założeniami PMT na lata 2013-2022 pierwsze dwa OPNT miały zostać pozyskane do 2022 roku, a trzecia jednostka w terminie późniejszym. Po redefinicji PMT w 2016 roku, zakończenie budowy trzech jednostek planowano w latach 2024-2026. Fot. Bundeswehr.

  Z udzielonej odpowiedzi wynika, że realizacja programu Orka została przesunięta poza 2022 rok, a o tym czy możliwe będzie w ogóle sfinansowanie tego zakupu i w jakich latach nastapią dostawy mają zadecydować dopiero zapisy nowego Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (PMT) na lata 2017-2026. Dokument ten znajduje się obecnie w fazie opracowania. Jego przyjęcia w naszej opinii można spodziewać się najszybciej w drugiej połowie tego roku.

  O ryzyku braku finansowania zakupu nowych okrętów podwodnych do 2022 roku pisaliśmy już kilka tygodni temu w artykule "Ograniczony budżet na modernizację techniczną".   

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Bezzałogowy General Atomics MQ-1C Gray Eagle

Rok 2002 przyniósł dwa bardzo istotne wydarzenia dla przyszłości floty systemów bezzałogowych US Army. Jednym z nich było rozpoczęcie dostaw, pocho...

więcej polecanych artykułów