Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-09-06 08:06:25

MSPO 2018: Trzy kolejne umowy w ramach I fazy programu Wisła

     W dniu 4 września br. podczas pierwszego dnia kieleckich targów MSPO poza kontraktem na radary Odra doszło także do podpisania trzech umów wykonawczych z rządem Stanów Zjednoczonych dotyczących realizacji I fazy programu Wisła. Przedmiotem tej fazy jest pozyskanie do 2022 roku 2 baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu IBCS/Patriot. Umowa główna (ramowa) w tej sprawie o oznaczeniu PL-B-UCW została zawarta 28 marca tego roku. Następnie do końca 2018 roku zakładano podpisanie 4 kolejnych umów z rządem Stanów Zjednoczonych w trybie Foreign Military Sales (FMS), z których 3 właśnie zawarto w Kielcach oraz 5 umów z polskim przemysłem obronnym, których zakres nadal jest negocjowany. Kieleckie kontrakty o łącznej wartości 19,3 mln USD związane są z realizacją szkoleń z użytkowania systemu IBCS/Patriot i dostawą terminali MIDS/LVT.

Umowy Wisła fot: st. szer. Wojciech Król (CO MON)

Ze strony polskiej umowy parafował pełnomocnik Ministra ON ds. pozyskania i wdrożenia do Sił Zbrojnych RP systemu Wisła płk Michał Marciniak, a następnie przekazał je Szefowi Biura Współpracy Obronnej przy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki, panu pułkownikowi Corbanowi Spraker. Fot. st. szer. Wojciech Król (CO MON).

  Przedmiotem pierwszej umowy (PL-B-DAB) podpisanej wstępnie przez U.S. Army Security Assistance Command jest realizacja szkolenia w Polsce przez specjalistów amerykańskich MTT (Mobile Training Teams) dla obsad zarówno bojowych, jak i technicznych dwóch baterii systemu IBCS/Patriot. Ma to być szkolenie obejmujące przygotowanie bojowe, zasady operacyjnego użycia zestawów, planowanie działania w ugrupowaniu i zabezpieczenie logistyczne. Specjaliści MTT mają przyjechać do Polski w I kwartale 2023 roku, tak aby prowadzić szkolenie obsad już na dostarczonym w ramach programu Wisła sprzęcie wojskowym. Wartość umowy to 6,856 mln USD.

  Druga zawarta umowa (PL-B-OAH), podpisana przez TRADOC (U.S. Army Training and Doctrine Command) również dotyczy szkoleń, a w szczególności obsługi i serwisu systemu Patriot, szkolenia obejmującego przygotowanie bojowe, zasad operacyjnego użycia zestawów, planowania działania w ugrupowaniu i zabezpieczenia logistycznego. W tym przypadku szkolenie polskich żołnierzy ma zostać przeprowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych przez specjalistów armii amerykańskiej. Szkolenia mają rozpocząć się od 2020 roku i planuje się ich przeprowadzenie w: Fort Sill (Oklahoma), Fort Lee (Virginia) i San Antonio (Texas). Wartość umowy to 9,198 mln USD.

  Trzecia umowa (PL-P-LBQ) o wartości 3,221 mln USD została podpisana ze strony Stanów Zjednoczonych przez Navy International Programs Office i związana jest z dostawą 8 wielofunkcyjnych terminali MIDS (Multifunctional Information Distribution System) z modułem kryptograficznym LVT zapewniających komunikację z wykorzystaniem systemu transmisji danych Link 16 na potrzeby programu Wisła. Pozyskane terminale mają zostać dostarczone tak jak pozostałe elementy 2 pierwszych baterii IBCS/Patriot w terminie do końca 2022 roku. Co ciekawe, w opublikowanym w listopadzie 2017 roku przez amerykańską agencję ds. współpracy obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency ) polskim zapytaniu, była mowa tylko o 5 terminalach tego typu.

  Łączny koszt I fazy programu Wisła został oszacowany na 4,75 mld USD. Wartość podpisanych 4 września br. trzech umów została również wliczona w tę cenę. Obszernie o zakresie umowy głównej dla I fazy programu Wisła pisaliśmy TUTAJ.  

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Serbska haubica samochodowa SORA

Serbska haubica samochodowa SORA

W ostatnich latach nastąpił silny rozwój samochodowych dział samobieżnych, które stały się ciekawą alternatywą dla haubic gąsienicowych. Rozwój koł...

więcej polecanych artykułów