Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-10-11 10:33:28

Nieudany przetarg na naprawę holownika H-6

     W tym tygodniu świętowaliśmy wodowanie i chrzest pierwszego z serii sześciu holowników projektu B860/1 – ORP Bolko (H-11) dla PMW. Jednostka trafi do służby już w przyszłym roku, ale codzienność działań obu operacyjnych flotylli wymaga utrzymania w służbie dziś wykorzystywanych holowników. Dlatego nie powinniśmy pozostawić bez echa nieudanego przetargu na naprawę średnią i dokową holownika H-6, szczególnie, że postępowanie prowadzono od blisko pół roku.


  Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu unieważniła 5 października br. postępowanie związane z wyłonieniem wykonawcy usługi naprawy średniej i dokowej holownika H-6 z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Chociaż do organizatora ostatecznie wpłynęły dwie oferty (spółka Net Marine i Stocznia Remontowa Nauta), jednak złożone w nich propozycje finansowe przewyższały kwotę zaplanowaną do sfinansowania zamówienia. KPW Świnoujście przewidziała wydatek  w latach 2018/19 na poziomie 3,5 mln PLN, oferty zawierały natomiast kwoty, odpowiednio, ponad 7,8 mln PLN i ponad 10,5 mln PLN (wraz z opcjonalnymi pracami). Piszemy o milionach, ale należy mieć świadomość, że partia 6 holowników B860/1 to umowa o wartości 283,5 mln PLN brutto (mowa zatem o przeliczeniowym koszcie jednostkowym ponad 47 mln PLN brutto) – dopóki zatem takie działania mają swoje uzasadnienie operacyjne i ekonomiczne, starsze okręty należy remontować, a także modernizować. H-6, podobnie do bliźniaczego H-8 z 3. FO, to jednostki obniżające średnią wieku w grupie nawodnej PMW, trafiły bowiem pod banderę w latach 1992 i 1993. Dodajmy jeszcze dla przejrzystości, że holownik H-6 reprezentuje projekt 960/II, mierzy 27 metrów i wypiera 322 tony.  

(MC)

Fot. 8. FOW
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bezzałogowy i autonomiczny Sea Hunter

Bezzałogowy i autonomiczny Sea Hunter

O ile morskie systemy bezzałogowe pozostają zwykle nieco w cieniu BSP, to jednak dzięki jednemu z programów prowadzonych przez Defense Advanced Res...

więcej polecanych artykułów