Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-03-12 22:14:22

Remont ORP Kontradmirał Xawery Czernicki

     W dniu 8 marca br. konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o. oraz Stoczni Remontowej Nauta S.A. zawarło z Komendą Portu Wojennego w Świnoujściu umowę o wartości 85,06 mln PLN (brutto) na naprawę główną i dokową okrętu dowodzenia sił obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki (511). Jak poinformował redakcję Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, zgodnie z treścią umowy termin zakończenia naprawy został określony na 465 dni od daty podstawienia okrętu do stoczni, co może nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Zakończenia prac można zatem spodziewać się na przełomie czerwca-lipca 2020 roku.

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

  Ze strony Konsorcjum umowę podpisali: wiceprezes PGZ S.A. Sebastian Chwałek, członek zarządu PGZ S.A. Michał Kuczmierowski, prezes PGZ SW Sp. z o.o. Konrad Konefał oraz prezes SR NAUTA S.A. Adam Potrykus, zaś ze strony Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu komendant kmdr Marek Bartkowski.

  Postępowanie na remont jednostki zostało przeprowadzone poza ustawą Prawo zamówień publicznych, w oparciu o decyzję 367/MON z dnia 14 września 2015 r. „w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa”, w trybie negocjacji z jednym wykonawcą. Zaproszenie do udziału w negocjacjach zostało wysłane do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. 14 marca 2018 roku.

  Okręt już wcześniej rozpoczął przygotowania do zdania zbędnego wyposażenia (nie podlegającego naprawie) umożliwiające między innymi podniesienie jednostki na doku i redukcji zagrożeń związanych z posiadaniem na pokładzie materiałów bojowych. Pomimo zapisu o 30 dniach pomiędzy podpisaniem umowy a rozpoczęciem naprawy przewiduje się, że okręt podstawiony zostanie do stoczni jeszcze w bieżącym tygodniu.

  Zlecony remont ma na celu odtworzenie norm międzynaprawczych wyposażenia okrętowego, a także wymianę wyeksploatowanych urządzeń i systemów okrętowych. Jednostka po tego rodzaju naprawie będzie zdolna w pełnym zakresie do realizacji zadań szkoleniowych oraz długoterminowych misji w akwenach morskich.

  ORP Kontradmirał Xawery Czernicki jest przeznaczony do pełnienia roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów. Remont jest podyktowany m.in. faktem, że od 2021 roku jednostka wejdzie w skład NATO Response Force (SON, Siły Odpowiedzi NATO). Jego zadania to między innymi:

  • dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi operacje przeciwminowe;
  • zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych;
  • prowadzenie działań ratowniczych;
  • prowadzenie akcji gaśniczych;
  • monitorowanie ruchu jednostek pływających;
  • wsparcie logistyczne innych jednostek (w tym dostarczanie paliwa, wody czy żywności);
  • pełnienie funkcji okrętu-bazy dla sił własnych i sojuszniczych.

  Bandera Marynarki Wojennej na ORP Kontradmirał Xawery Czernicki podniesiona została 1 września 2001 roku, zatem okręt formalnie ma za sobą ponad 17 lat służby. Niektóre elementy kadłuba są jednak ponad 10 lat starsze, bowiem okręt został zbudowany przez Stocznię Północną z Gdańska z wykorzystaniem gotowego kadłuba pływającej stacji demagnetyzacyjnej projektu 130, który powstał na zamówienie ZSRR i został zwodowany w 1991 roku. W pierwotnej wersji Czernicki został ukończony przez Stocznię Północną jako okręt wsparcia logistycznego. Ponowne położenie stępki miało miejsce 16 sierpnia 2000 roku, a wodowanie 3 miesiące później. Dopiero w 2009 roku w Stoczni Marynarki Wojennej S.A. z Gdyni jednostka została przebudowana do wersji okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej. ORP Kontradmirał Xawery Czernicki obecnie wchodzi w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

(TD)

Fot. kmdr ppor. Czesław Cichy.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Południowokoreańska modernizacja - plan na lata 2021-2025

Południowokoreańska modernizacja - plan na lata 2021-2025

10 sierpnia południowokoreańskie Ministerstwo Obrony ogłosiło plan wydatków na lata 2021–2025. Zakłada on przeznaczenie na obronność we wspomnianym...

więcej polecanych artykułów