Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-08-13 22:15:18

Artyleryjskie Wozy Amunicyjne zamówione

     Huta Stalowa Wola S.A. podpisała 13 sierpnia br. umowę o wartości 129 mln PLN na dostawę 24 egzemplarzy Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych (AWA) na potrzeby kompanijnych modułów ogniowych (KMO) 120 mm moździerzy samobieżnych kr. Rak. Dostawy wozów których konstrukcja oparta jest na samochodzie ciężarowym Jelcz 882.53, z dwuosobową opancerzoną kabiną mają nastąpić w latach 2019-2020. AWA przeznaczone będą do realizacji zadań z zakresu zaopatrywania KMO w amunicję. Dotyczy to zarówno przewozu amunicji, jak i jej zmechanizowanego załadunku i rozładunku.

 AWA-Jelcz_882.53_fot.HSW

  Podwozie AWA wyposażone jest w hakowy system załadowczy kontenerów, pokładowy zestaw urządzeń łączności wewnętrznej (FONET) i zewnętrznej, urządzenie filtrowentylacyjne, odbiornik nawigacji satelitarnej i stanowisko karabinu maszynowego 7,62 mm. Wyposażenie nadwozia stanowi 6 palet specjalnych do przewożenia amunicji 120 mm. Palety wyposażone są w mechanizmy blokujące, służące do zamocowania palety na platformie kontenera.

  Do każdego z zakupionych dotąd 8 KMO Rak trafią po 3 egzemplarze AWA.

  W skład docelowej konfiguracji KMO Rak ma wchodzić:

  • 8 moździerzy M120 Rak,
  • 4 Artyleryjskie Wozy Dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak (AWD),
  • 2 Artyleryjskie Wozy Rozpoznania na podwoziu KTO Rosomak (AWR),
  • 3 Artyleryjskie Wozy Amunicyjne (AWA),
  • 1 Artyleryjski Wóz Remontu Uzbrojenia (AWRU) i
  • 1 Wóz Zabezpieczenia Technicznego (WZT).

  Uczestniczący w dzisiejszej uroczystości szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział również, że podjęto działania, które doprowadzą do podpisania kolejnych umów na dostawy KMO Rak dla Wojska Polskiego.

  „Ta umowa nie jest ostatnią, którą będziemy podpisywać w stosunkowo niedługim czasie. Przed chwilą rozmawialiśmy z zarządem firmy. Rozpoczniemy działania, które mam nadzieję, że jeszcze w trzecim kwartale tego roku skończą się podpisaniem umowy w sprawie zamówienia kolejnych samobieżnych moździerzy Rak” - powiedział szef MON.

(TD z wykorzystaniem informacji prasowych MON i PGZ S.A.)

Fot. Huta Stalowa Wola S.A.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów