Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-09-09 14:32:24

Opóźnienie w pozyskaniu Rosomaków WPT

     W odpowiedzi na pytania redakcji Inspektoratu Uzbrojenia poinformował dzisiaj, że zakończenie pracy rozwojowej na opracowanie Wozu Pomocy Technicznej (WPT) na podwoziu KTO Rosomak planowane jest obecnie dopiero pod koniec 2021 roku, natomiast dostawy 18 egzemplarzy seryjnych wozów tego typu mają nastąpić w terminie do końca 2025 roku. To radykalna zmiana, bowiem umowa o wartości ok. 230 mln PLN podpisana 23 grudnia 2014 roku z zakładami ROSOMAK S.A. przewidywała zakończenie projektu w IV kwartale 2017 roku i przeprowadzenie dostaw wszystkich zamówionych pojazdów w terminie do końca 2018 roku. Zgodnie z aktualnym harmonogramem umowy w 2020 roku mają zakończyć się prace związane z opracowaniem prototypu Rosomaka WPT.

Rosomak WRT-fot.RosomakSA

W latach 2016-2017 na potrzeby Sił Zbrojnych RP przekazano 33 egzemplarze Wozów Rozpoznania Technicznego (WRT). Rosomaki WPT mają umożliwiać dokonywanie bardziej skomplikowanych prac naprawczych. Fot. ROSOMAK S.A.

  Planowane do pozyskania wozy pomocy technicznej z wyposażeniem pokładowym oraz wynośnym powinny zapewniać możliwość prowadzenia obserwacji i rozpoznania technicznego pojazdów działających w ugrupowaniu kompanii lub batalionu zmotoryzowanego. Jednocześnie mają posiadać zdolność do wykonywania diagnostyki i obsługi zespołów oraz systemów KTO w warunkach polowych, udzielania pierwszej pomocy technicznej, ewakuacji uszkodzonych pojazdów z miejsca uszkodzenia do najbliższego ukrycia, a także wykonywania doraźnych napraw uszkodzonych pojazdów, w celu przywrócenia im możliwości dalszego działania lub samodzielnego poruszania się.

Rosomak-WPT Grafika Rosomak S.A.

Wizualizacja Rosomaka WPT z 2016 roku. Grafika ROSOMAK S.A.

  Rosomaki-WPT planuje się wyposażyć w uzbrojenie pokładowe w postaci zdalnie sterowanego modułu wieżowego z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm. Wiadomo także, że w ramach wyposażenia specjalistycznego pojazdy mają posiadać między innymi: lemiesz, przyrządy obserwacyjne do prowadzenia obserwacji okrężnej w dzień i w nocy, żuraw hydrauliczny umożliwiający wymontowanie silnika (power-packa) i wieży Hitfist-30 z KTO Rosomak oraz zespół dwóch wyciągarek do ewakuacji uszkodzonych pojazdów i do samoewakuacji.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Struktury LWP: Brygada Artylerii (rakiet)

Struktury LWP: Brygada Artylerii (rakiet)

Z dniem 1 grudnia 1962 roku, na podstawie rozkazu dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego (nr 013/Org z dnia 7 listopada tego samego roku) powołano g...

więcej polecanych artykułów