Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-12-13 12:59:52

Dalsze próby prototypu czołgu Leopard 2PL

     Zgodnie z umową z 28 grudnia 2015 roku zawartą pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i Zakładami Mechanicznymi BUMAR-ŁABĘDY S.A. do końca 2018 roku Siły Zbrojne RP miały otrzymać kilka pierwszych egzemplarzy zmodernizowanych czołgów Leopard 2A4 do wersji Leopard 2PL. Jednak mimo, że mamy już grudzień 2019 roku, do dziś wojsko nie odebrało żadnego zmodernizowanego wozu. Jak poinformował redakcję rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek, „Wykonawca we wrześniu br. przekazał do oceny Grupy Testującej uzyskane wyniki testów prototypu. W wyniku dokonanej oceny Wykonawca został zobowiązany do powtórzenia wskazanych sprawdzeń” i obecnie są one prowadzone.

Leopard 2PL Fot. Rheinmetall AG

Jeden z pierwszych przedseryjnych czołgów Leopard 2PL zmodernizowany przez Rheinmetall Landsysteme GmbH. Proces modernizacji kolejnych wozów już przez ZM BUMAR-ŁABĘDY S.A. będzie mógł się rozpocząć dopiero po zakończeniu z wynikiem pozytywnym wszystkich zaplanowanych prób. Fot. Rheinmetall AG.

  Testy prototypu Leoparda 2PL rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. W grudniu 2018 roku planowano, że ich zakończenie nastąpi w lutym 2019 roku. Ostatecznie jednak udało się tego dokonać dopiero latem 2019 roku.

  W ostatnim kwartale 2018 roku podwykonawca zakładu BUMARU-ŁABĘDY, niemiecka firma Rheinmetall Landsysteme GmbH, która opracowała i wykonała prototyp czołgu Leopard 2PL przekazała polskiej stronie pierwsze kilka przedseryjnych, zmodernizowanych egzemplarzy czołgów. Nie mogły one jednak zostać formalnie odebrane przez Zamawiającego, ponieważ jak wyjaśnił dziś Inspektorat Uzbrojenia „proces oceny spełnienia wymagań umownych przez zmodernizowany czołg nie został zakończony. Wykonawca kontynuuje testy w obszarach, dla których ich realizacja nie była wcześniej możliwa, bądź wymagała ich powtórzenia”.

  Wykonanie umowy na dostawy zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL według stanu na dziś jest opóźnione już o ponad rok. Jak wyjaśnia Inspektorat Uzbrojenia „z tytułu nieterminowej dostawy czołgów w 2018 roku na Wykonawcę została nałożona nota obciążeniowa”.

  Na pytanie o to, kiedy zatem wojsko otrzyma pierwsze egzemplarze zmodernizowanych Leopardów otrzymaliśmy odpowiedź, że „zgodnie z deklaracjami Wykonawcy istnieje możliwość przekazania pierwszej partii czołgów w bieżącym roku, niemniej jednak w ocenie Zamawiającego spełnienie powyższej intencji obarczone jest wysokim ryzykiem”.

  Na podstawie umowy z 28 grudnia 2015 roku i aneksu nr 2 z 20 czerwca 2018 roku konsorcjum PGZ S.A. i ZM BUMAR-ŁABĘDY S.A. miało w latach 2018-2021 zmodernizować łącznie 142 czołgi Leopard 2A4. Wartość tych prac została wyceniona na 2,7 mld PLN.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Francuski pocisk Exocet był jedną z pierwszych konstrukcji tego rodzaju skonstruowanych i wprowadzonych do produkcji na Zachodzie, choć palma pierw...

więcej polecanych artykułów