Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-12-17 05:35:08

Kontrakt na dostawy samochodów transportowo–załadowczych

     W dniu 16 grudnia br. w ramach realizacji pierwszej fazy programu pozyskania zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu kr. Wisła, zawarta została umowa pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu na dostawę 8 samochodów transportowo–załadowczych (STZ) wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz ustanowieniem potencjału obsługowo-naprawczego. Zamówione zestawy STZ przeznaczone będą do transportu i przeładunku rakiet dla pierwszego polskiego dywizjonu systemu IBCS/Patriot. Wartość umowy wynosząca ponad 54 mln PLN zawiera w sobie m.in. koszty: pojazdów, przyczep oraz systemów łączności zabudowanych na pojazdach. Dostawę zamówionego sprzętu zasadniczego zaplanowano na wrzesień 2022 roku.

STZ-WISLA-WZU

Wizualizacja zamówionego samochodu transportowo–załadowczego (STZ). Fot. WZU S.A./MON.

  Konfiguracja STZ to odpowiednio dostosowany samochód ciężarowy Jelcz typ 882 z opancerzoną kabiną, silnikiem MTU i napędem w układzie 8x8 wraz z żurawiem oraz dwuosiowa przyczepa terenowa zaprojektowana przez firmę Autosan. Decyzja o zabudowie STZ na czteroosiowym pojeździe Jelcz wiąże się bezpośrednio z zadaniami jakie będzie realizował STZ, tj. dostawą rakiet do wyrzutni w terenie (w liczbie 12 szt. na pojeździe i 12 szt. na przyczepie) oraz koncepcją ujednolicenia floty pojazdów w dywizjonie. Na pojazdach tego samego typu zabudowane będą także elementy wsparcia logistycznego, kabiny dowodzenia, elektrownia EPP czy też serwerownia S-280 systemu dowodzenia IBCS. Ponadto przyjęto założenia, że STZ będzie konstrukcyjnie przygotowany do transportu wszystkich typów rakiet stosowanych w systemie Patriot, w tym także GEM-T (nie planowanych do pozyskania w ramach programu Wisła), co umożliwi polskiemu przemysłowi sprzedaż STZ innym użytkownikom systemu Patriot.

 UMOWA-STZ-MON

  Podczas dzisiejszej uroczystości resort obrony narodowej reprezentował Pełnomocnik MON ds. Pozyskania i Wdrożenia do SZ RP Systemu Wisła płk dr inż. Michał Marciank, natomiast ze strony WZU S.A. umowę podpisał Prezes Zarządu dr Piotr Tefelski oraz Prokurent Alicja Bandurska. Fot. MON.

  Zawarta umowa jest kolejnym krokiem w kierunku polonizacji systemu IBCS/Patriot zakupionego w ramach programu Wisła i angażowania polskiego przemysłu obronnego. Przypomnieć należy, iż 17 maja br. podpisano umowę o wartości 170,9 mln PLN z firmą Jelcz Sp. z o.o. na dostawę podwozi specjalnych do elementów systemu IBCS/Patriot, w tym także 61 szt. pojazdów Jelcz 882.

  Również w tym roku doszło do udzielenia zamówienia na dostawę 38 szt. urządzeń kryptograficznych KG-250x dla polskiej konfiguracji systemu IBCS/Patriot. Kontrakt ten o wartości 1,6 mln PLN zawarty został 22 lipca br. ze Stanami Zjednoczonymi (zgodnie z procedurą Foreign Military Sales).

Jelcz 882.53 Fot. MC

Samochody transporotowo-załadowcze będą oparte na zmodyfikowanej konstrukcji Jelcza 882.53. Fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny.

  Bazowa umowa na zakup od Stanów Zjednoczonych pierwszego dywizjonu (dwóch baterii) systemu IBCS/Patriot została podpisana przez szefa MON Mariusza Błaszczaka 28 marca 2018 roku. Łączną wartość całego zamówienia oszacowano na kwotę 4,75 mld USD (ok. 22,5 mld PLN brutto przy aktualnym kusie USD).

  W planach na 2020 rok pozostaje przeprowadzenie postępowania na dostawę elementów wsparcia dowodzenia i łączności, tj. mobilnych węzłów łączności i kabin dowodzenia. Zamówienie to również będzie adresowane do polskiego przemysłu obronnego.

  Realizacja drugiej fazy programu Wisła została ujęta w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035.

Tomasz Dmitruk
(z wykorzystaniem komunikatu MON)

Autor pragnie podziękować Ministerstwu Obrony Narodowej za udzielone informacje.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
HCSM – pociski przeciwradarowe dla polskich Jastrzębi?

HCSM – pociski przeciwradarowe dla polskich Jastrzębi?

Pokonywanie i destrukcja naziemnych środków obrony powietrznej przeciwnika (Suppression/Destruction of Enemy Air Defenses, SEAD/DEAD) jest elemente...

więcej polecanych artykułów