Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-12-20 18:15:44

S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych odebrane

     Na terenie warszawskiej 1. Bazy Lotnictwa Transportowego 20 grudnia br. odbyła się uroczystość przekazania Siłom Zbrojnym RP 4 egzemplarzy śmigłowców S-70i Black Hawk do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych. W uroczystości uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda oraz szef MON Mariusz Błaszczak. Śmigłowce zostały zakupione na podstawie umowy o wartości 683,4 mln PLN brutto podpisanej 25 stycznia tego roku z Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. należącymi do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin.

S-70i Fot. MC

Odebrane dziś śmigłowce S-70i Black Hawk były operacyjne i uzbrojone, choć jeszcze nie w pełni wyposażone. Fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny.

  Resort obrony narodowej konsekwentnie odmawia udzielania szczegółowych informacji na temat wyposażenia specjalnego zakupionych śmigłowców. W przekazanej informacji napisano jedynie, że w „śmigłowce zostały zamówione dla Wojsk Specjalnych w konfiguracji do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych, w której oprócz standardowego wyposażenia producenta wchodzą m.in.:

  • Wyposażenie do lotów nocnych bez widzialności;
  • Uzbrojenie i wyposażenie zgodnie z wymaganiami wojsk specjalnych;
  • Wyposażenie umożliwiające wszechstronny transport ładunków;
  • Wyposażenie wspomagające ewakuację rannych;
  • Systemy łączności i wymiany danych zgodne z wymaganiami państw NATO – do prowadzenia korespondencji, niezależnie od przynależności korespondenta;
  • Systemy nawigacyjne zgodne z wymaganiami ICAO i NATO;
  • Systemy ochronne śmigłowca i załogi;
  • Wyposażenie naziemne gwarantujące całkowitą niezależność użytkownika;
  • System wsparcia logistycznego;
  • Pakiet szkoleń personelu latającego i technicznego”.

  Na zaprezentowanych dziś śmigłowcach nie było widać zbyt wielu elementów świadczących o zamontowaniu na ich pokładzie wyposażenia do wykonywania operacji specjalnych. I nie ma się czemu dziwić, bowiem do dziś zrealizowano dopiero pierwszy etap podpisanej umowy, a przekazane S-70i w kolejnych miesiącach zostaną jeszcze doposażone w część planowanego wyposażenia przewidzianego w konfiguracji docelowej.

S-70i Fot. MC

Pierwsze Black Hawki w Siłach Zbrojnych RP zostały w całości pomalowane na kolor czarny. Fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny.    

  Pokazane dziś śmigłowce zostały uzbrojone w 6-lufowe karabiny maszynowe M134 Minigun kalibru 7,62 mm zamontowane w oknach i stanowiska ogniowe karabinów maszynowych FN M3M kalibru 12,7 mm zamontowane w drzwiach oraz były wyposażone we wciągarki oraz system lin do szybkiego desantowania. Autorowi udało się potwierdzić, że uzbrojenie to zostało zakupione w ramach zawartej umowy. W kabinie pilotów można było zobaczyć natomiast, że w skład zainstalowanej awioniki wchodzą m.in. 4 duże wyświetlacze LCD.

S-70i Fot. MC

Dobrze widoczne uzbrojenie odebranych dziś śmigłowców oraz zamontowana nad drzwiami wciągarka. Fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny.    

  Warto jeszcze raz podkreślić, że to wyposażenie specjalistyczne będzie miało decydujący wpływ na zdolności pozyskanych śmigłowców do wykonywania operacji specjalnych. Jakie ono ostatecznie będzie, przekonamy się zapewne dopiero pod koniec 2020 roku. W rezultacie śmigłowce można już dziś wykorzystywać do celów szkoleniowych lub np. transportowych, ale nie będzie to na razie możliwe w przypadku większości ewentualnych misji bojowych. 

  Przekazane wojsku Black Hawki prawdopodobnie trafią docelowo na wyposażenie komponentu wsparcia lotniczego Jednostki Wojskowej GROM, choć oficjalnie tego nie potwierdzono.

Tomasz Dmitruk
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Historia rakiety przeciwokrętowej Sea Killer rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy Contraves Italiana SpA, bazując na doświadczeniach wyniesionych z pr...

więcej polecanych artykułów