Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-05-07 08:35:23

Następca Mi-2 poszukiwany

     W dniu 6 maja br. Inspektorat Uzbrojenia ogłosił zamiar przeprowadzenia dialogu technicznego dotyczącego pozyskania „Wielozadaniowych Śmigłowców Wsparcia kr. Perkoz”. Rozpoczęta procedura ma umożliwić opracowanie opisu przedmiotu zamówienia na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców zdolnych do transportu 5 w pełni wyekwipowanych żołnierzy lub ładunku o masie 1000 kg w trzech wersjach: wsparcia bojowego z możliwością prowadzenia zaawansowanego szkolenia lotniczego, dowodzenia oraz rozpoznania i walki elektronicznej. Nowa konstrukcja ma pozwolić na zastąpienie nadal użytkowanych śmigłowców Mi-2 (w kilku wersjach), których średni wiek to obecnie ok. 45-46 lat, a także być może niektórych śmigłowców W-3 Sokół.

Mi-2-fot.49blot

  Inspektorat Uzbrojenia przewiduje, że procedura dialogu technicznego odbędzie się w okresie od lipca do grudnia 2020 roku. Firmy zainteresowane przedstawieniem swojej oferty mogą przesyłać zgłoszenia w terminie do końca tego miesiąca.

  Według raportu Military Balance 2020 na stanie Sił Zbrojnych RP pod koniec 2019 roku nadal znajdowało się 61 szt. śmigłowców Mi-2, w tym 41 szt. w Wojskach Lądowych, 16 szt. w Siłach Powietrznych oraz 4 szt. w Marynarce Wojennej. Realnie jednak, z powodu wyczerpania resursów obecnie może ich już być nieco mniej. 

(TD)

Fot. 49. Baza Lotnicza.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów