Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-05-22 15:07:55

Umowa na Raki dla 18 Dywizji Zmechanizowanej

     W dniu 22 maja br. w Giżycku miało miejsce uroczyste podpisanie kontraktu z konsorcjum firm Huta Stalowa Wola S.A. i ROSOMAK S.A. na dostawę w latach 2022–2024 wybranych elementów składowych pięciu kompanijnych modułów ogniowych (KMO) 120 mm moździerzy samobieżnych Rak. Wartość zawartej umowy wyniosła 703,1 mln PLN brutto. W uroczystości uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zamówienie dotyczy pozyskania 40 szt. moździerzy M120K oraz 20 szt. Artyleryjskich Wozów Dowodzenia (AWD), w obu przypadkach na podwoziu kołowym KTO Rosomak. Dostawy zostaną zrealizowane na potrzeby batalionów zmechanizowanych i piechoty zmotoryzowanej wchodzących w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

M120K RAK-fot.HSW_SA

  Postępowanie na zakup Raków prowadzone było od 3 kwietnia br. zgodnie z przepisami ustawy „Prawo zamówień publicznych” w procedurze negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Do negocjacji zaproszono tylko wykonawców zawartej dziś umowy.

  Jak dotąd, z 18. Dywizji Zmechanizowanej Raki otrzymała 21. Brygada Strzelców Podhalańskich w liczbie dwóch KMO. Pierwszy z nich trafił do 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, a drugi do 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich.

  W docelowej strukturze 18. Dywizji Zmechanizowanej ma się znajdować 8 batalionów zmechanizowanych i piechoty zmotoryzowanej (po 2 bataliony zmechanizowane w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej oraz w 19. Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej oraz 4 bataliony piechoty zmotoryzowanej w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich). Planuje się, że wszystkie one mają otrzymać KMO Rak. Po zakończeniu realizacji podpisanej dziś umowy, prawdopodobnie tylko jeden z ww. 8 batalionów pozostanie jeszcze bez Raków.  

  Co ciekawe, nowe zamówienie oznacza, że KMO Rak na podwoziu kołowym będą docelowo wykorzystywane nie tylko przez bataliony piechoty zmotoryzowanej użytkujące KTO Rosomak, ale także przez bataliony zmechanizowane, które w przyszłości mają zostać przezbrojone w nowe gąsienicowe bwp Borsuk. W rezultacie nowe zamówienie na Raki będzie prawdopodobnie wiązało się także z koniecznością zamówienia w najbliższych latach dodatkowych podwozi bazowych KTO Rosomak (w wersji dotychczasowej lub nowej Rosomak XP).

  Teoretycznie możliwa jest też opcja, że kołowe moździerze M120K i AWD w batalionach zmechanizowanych w przyszłości zostaną zastąpione gąsienicowymi, a wozy kołowe zwiększą liczbę moździerzy M120K i AWD w KMO znajdujących się w batalionach piechoty zmotoryzowanej.

  Podpisana dziś umowa jest już trzecią związaną z dostawami moździerzy Rak. Pierwszą o wartości 968,3 mln PLN brutto na dostawę elementów 8 KMO Rak (64 szt. M120K i 32 szt. AWD) podpisano w kwietniu 2016 roku, a jej realizacja zakończyła się w październiku ubiegłego roku. Drugi kontrakt na dostawę komponentów kolejnych dwóch KMO (18 szt. M120K Rak i 8 szt. AWD) wyceniony na 275,5 mln PLN podpisano 11 października 2019 roku. Jego realizację zaplanowano na lata 2020-2021.

  Dotychczas dostarczono elementy dla 8 KMO Rak, które trafiły do następujących jednostek:

  • 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (dwa KMO, pierwszy do 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej, drugi do 7. Batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich);
  • 12. Brygady Zmechanizowanej (dwa KMO, pierwszy do 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej, drugi do 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej);
  • 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (dwa KMO, pierwszy do 2. batalionu zmechanizowanego, drugi do 1. batalionu zmechanizowanego);
  • 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (dwa KMO, pierwszy do 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, drugi do 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich).

  Moździerze M120K i AWD zamówione na podstawie umowy z października 2019 roku mają natomiast trafić do kolejnych batalionów piechoty zmotoryzowanej w  12. Brygadzie Zmechanizowanej oraz w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, a także 2 szt. moździerzy M120K do toruńskiego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.

(TD)

Fot. Huta Stalowa Wola S.A.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów