Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-05-23 16:50:35

Następca ZSU-23-4 poszukiwany

     W dniu 22 maja br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenie dialogu technicznego związanego z pozyskaniem „systemu posiadającego zdolność do rażenia z ziemi pocisków artyleryjskich, moździerzowych i rakietowych na torze lotu (C-RAM counter rocket artillery and mortar), pilotowanych środków napadu powietrznego oraz bezzałogowych statków powietrznych (BSP)” kryptonim Sona. W praktyce oznacza to poszukiwanie przeciwlotniczego systemu bardzo krótkiego zasięgu wojsk pancernych i zmechanizowanych, który będzie mógł zastąpić obecnie eksploatowane zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4 Szyłka oraz ich zmodernizowaną wersję ZSU-23-4MP Biała.

ZSU-23-4MP BIALA Fot. ZM Tarnow SA

Podstawowym samobieżnym systemem obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu wojsk pancernych pozostają zestawy ZSU-23-4MP Biała. Niestety, według raportu „The Military Balance 2020” na stanie Sił Zbrojnych RP znajduje się ich obecnie jedynie ok. 20 egzemplarzy. Fot. ZM Tarnów S.A.

  Inspektorat Uzbrojenia przewiduje, że procedura dialogu technicznego odbędzie się w okresie od 1 października do 18 grudnia 2020 roku. Firmy zainteresowane przedstawieniem swojej oferty mogą przesyłać zgłoszenia w terminie do 19 czerwca tego roku.

  Próbę zastąpienia zestawów przeciwlotniczych ZSU-23-4 Szyłka nową konstrukcją podjęto w latach 1992-2003 w ramach programu Loara. Koszty prac badawczo-rozwojowych związanych z jego realizacją wyniosły łącznie ok. 236 mln PLN. Dodatkowo koszty pracy wdrożeniowej przeprowadzonej w latach 2001-2004 wyniosły ok. 79 mln PLN. Program nie doczekał się jednak decyzji o rozpoczęciu etapu produkcji seryjnej i został anulowany. W upublicznionym w 2006 roku raporcie pokontrolnym NIK rezygnację z dlaszych prac nad Loarą uznano za decyzję niecelową i niegospodarną. 

  W opublikowanej informacji o dialogu technicznym znalazła się sugestia, że system Sona może być przeciwlotniczym zestawem rakietowym krótkiego zasięgu, nie podano natomiast jakie są oczekiwania zamawiającego w stosunku do jego mobilności. Jednocześnie warto przypomnieć, że w lutym 2019 roku MON informowało, że "istotą pozyskania zestawów SONA będzie wypełnienie zdolności do mobilnej osłony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych, w tym zastąpienie obecnie użytkowanych zestawów przeciwlotniczych m.in. Szyłka oraz Biała”.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów