Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-06-05 17:58:06

Przeciwpancerne pociski kierowane Javelin zamówione

     W dniu 13 maja br. podpisano umowę na dostawę lekkich przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) FGM-148F Javelin. Wartość zamówienia wynosi 54,5 mln USD, czyli ok. 264 mln PLN brutto, a dostawy zostaną zrealizowane do końca listopada 2021 roku. Przedmiotem zamówienia jest dostawa 60 wyrzutni z modułami celowniczymi CLU (Command Lunch Unit) oraz 180 pocisków FGM-148F Javelin wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzą urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych. Pakiet szkoleniowy obejmuje 8 trenażerów stacjonarnych EPBST (Enhanced Performance Basic Skills Trainers), 17 makiet gabarytowo-masowych MSR (Missile Simulation Rounds) oraz cykl szkoleń specjalistycznych.

Javelin-fot.LM

Producentem ppk Javelin jest spółka Javelin Joint Venture, stworzona wspólnie przez koncerny Lockheed Martin i Raytheon. Fot. Lockheed Martin.

  W przekazanej redakcji przez Ministerstwa Obrony Narodowej informacji możemy przeczytać, że „zasadnicze składowe systemu to jednostka dowodzenia i odpalania oraz pociski Javelin. System FGM-148 Javelin został zaprojektowany jako system prosty w obsłudze, niezawodny i wytrzymały oraz ekonomiczny w utrzymaniu. Najnowszy wariant pocisków rakietowych FGM-148F jest wyposażony w zaawansowaną, wielozadaniową głowicę bojową wykorzystującą ładunki kumulacyjne najnowszej generacji.

  Javeliny trafią do pododdziałów przeciwpancernych, które wejdą w skład trzech brygad Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) rozmieszczonych we wschodniej części Polski. Za tym wyborem przemawiało również to, że relatywnie sprawnie i szybko można je wprowadzić na uzbrojenie. Nie wymagają bowiem skomplikowanego procesu szkolenia.

  Javeliny, w zestawieniu z analogicznymi środkami ppanc. dostępnymi na rynku, są proste w obsłudze. Nie kieruje się nimi za pomocą światłowodu, co – jak potwierdzają doświadczenia – upraszcza działanie operatora. Powyższe nie jest bez znaczenia w przypadku żołnierzy WOT i ich trybu szkolenia w postaci weekendowych szkoleń rotacyjnych.

  Zakup Javelinów wpisuje się w szerszy kontekst sposobu wykorzystania pododdziałów WOT, ponieważ pozyskiwany system wraz z amunicją krążącą Warmate, ma stać się częścią systemu walki WOT z celami opancerzonymi. W tym przypadku ważny jest również sam aspekt dywersyfikacji systemów walki.

  Warto zaznaczyć, że systemy lekkich przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin były wykorzystywane m.in. przez Armię Stanów Zjednoczonych podczas konfliktów w Iraku i Afganistanie”.

  Dla zadania mającego na celu pozyskanie lekkich ppk FGM-148F Javelin nie inicjowano procedury oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, a postępowanie przeprowadozno na podstawie decyzji Nr 141/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lipca 2017 r. "w sprawie systemu pozyskiwania, eksploatacji i wycofywania sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej".

 W informacji przekazanej 30 kwietnia br. Inspektorat Uzbrojenia poinformował redakcję, że "aktualnie nie realizuje zadania dotyczącego pozyskania kolejnych lekkich przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148F Javelin".

Tomasz Dmitruk

Autor pragnie podziękować Ministerstwu Obrony Narodowej za udostępnione informacje.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów