Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-09-14 07:08:25

Mesko z propozycją nowego granatnika

     Zasadniczo spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie wystawiały żadnych eksponatów w trakcie MSPO 2020, traktując dużą część ekspozycji wojskowej, jako faktyczną reklamę dla swoich wyrobów. Od tej zasady wyłamało się Mesko S.A., którego rozwiązania można było znaleźć na stoiskach spółki CRW Telesystem-Mesko oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.


 Mesko S.A. realizuje projekty w kilku kluczowych programach wzmocnienia Sił Zbrojnych RP, co pokazano w Kielcach. Pośród produktów bezpośrednio związanych z WITU, na jego stoisku wzrok przyciągała makieta lekkiego jednorazowego granatnika przeciwpancernego, podpisana jako rozwiązanie skarżyskiej spółki. Jego konstrukcję scharakteryzowano jako kompozytową, z krótkim czasem przygotowania do strzału, przystosowanego do montażu dodatkowego celownika, możliwą do wykorzystania przez operatora z dominującą lewą i prawą ręką. Pocisk granatnika pod względem balistycznym będzie mógł pokonać 1000 m, efektywny zasięg ognia wynieść ma do 300 m. Prędkość pocisku określono w przedziale 100-250 m/s. Masa całego granatnika, w zależności od konfiguracji, wynieść ma do 6 kg. Granatnik ma być całkowicie polską konstrukcją. Co ciekawe, Mesko S.A. jest uczestnikiem konsorcjum skupionego wokół PGZ S.A., a proponującego w tym segmencie uzbrojenia już wręcz od lat granatniki Nammo M72. Powyższa propozycja przywraca więc dyskusję, jaki produkt promować będzie polski państwowy przemysł obronny. A dyskutować jest ciągle o czym, bowiem prowadzony przez Inspektorat Uzbrojenia program zakupu lekkich jednorazowych granatników przeciwpancernych znajduje się na etapie dialogu technicznego, a więc bardziej zbierania informacji, niż zamkniętych decyzji.

 Obecnie w pododdziałach, niezależnie czy zmotoryzowanych czy zmechanizowanych, a nawet lekkiej piechoty, wykorzystuje się tylko dobrze znany wielorazowy granatnik RPG-7. Występuje on już na szczeblu drużyny piechoty, a w plutonach zmechanizowanych także w drużynie wsparcia. W sumie batalion piechoty posiada blisko 50 granatników RPG-7 z zasięgiem ognia 500 m wpisującym się w system rażenia pododdziału. Głównie z powodu przestarzałych pocisków PG-7 broń ta nie jest uznawana za odpowiadającą potrzebom w zakresie zwalczania wrogich pojazdów pancernych. Przez lata RPG-7W/D uzupełniany był przez lekkie jednorazowe granatniki przeciwpancerne RPG-76 Komar. Bardzo lekkie (masa 2,1 kg), ale o przebijalności nadkalibrowego pocisku z głowicą kumulacyjną (60 mm) na poziomie tylko około 260 mm. Komary zmagazynowano i przez lata nie wykorzystywano z powodu braku samolikwidatora. Na krótko o tym granatniku przypomniano sobie podczas misji zagranicznych, zwanych stabilizacyjnymi.


 Lekki granatnik przeciwpancerny był niewątpliwie ciekawostką, techniczną oraz produktową, w budowie potencjalnej oferty dla Sił Zbrojnych RP, ale Mesko S.A. zaprezentowało kolejne rozwiązania na stoisku CRW Telesystem-Mesko. To już zdecydowanie lepiej znane projekty z wcześniejszych edycji, czy wręcz zakupów dla wojska. Mowa o ręcznym zestawie z pociskami przeciwlotniczymi Piorun i Grom, przeciwpancernym Piracie oraz naprowadzanych na odbitą wiązkę laserową pocisku artyleryjskim APR155 oraz granacie moździerzowym APR120. Szczególnie z nimi łączy się seria podświetlaczy laserowych celu: lepiej znanego LPC-1 (masa ok. 10 kg) oraz kompaktowego LPD-A (masa mniejsza od 4,5 kg). Jako ciekawostkę można podać, że w ubiegłym roku LPD-A prezentowany był na systemie przeciwlotniczym Perkun, czyli połączeniu robota kołowego PIAP Ibis z pociskami Piorun/Grom.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów