Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-09-18 22:25:05

Leopard 2PL w Warszawskiej Pancernej

     Do grupy niespodzianek zaliczyć można dzisiejszą informację o przekazaniu czołgów Leopard 2PL, czyli zmodernizowanych przez Rheinmetall i Bumar-Łabędy wozów wersji Leopard 2A4, do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Dotychczas wskazywano raczej, że na pojazdy oczekuje główny użytkownik niemieckiej wersji z lat 80. - 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Czeka nas kolejne przezbrojenie stołecznej brygady?

Jeden z czołgów Leopard 2PL przekazanych do 1. BPanc. Ciekawą  kwestią jest brak elementów identyfikujących w postaci numeru rejestracyjnego z przodu, symbolu graficznego pododdziału, wieżowego numeru taktycznego, a nawet klasy masowej na zmodernizowanych wozach (zapewne zachowano choć numer rejestracyjny w tylnej części kadłuba). Próba ograniczenia szybkiej identyfikacji egzemplarza być może wywoła w polskim wojsku tradycję mniej formalnego oznaczania czołgu przez załogę. Przykładem są amerykańskie, niekiedy wręcz legendarne hasła pisane na lufie armaty - to wszystko ułatwić ma funkcjonowanie załodze, która przecież na poligonowym parku maszyn swój wóz będzie chciała sprawnie odnaleźć. fot. 1. BPanc/Twitter 

 Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak przebywał w dniu dzisiejszym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba, gdzie od kilku dni zajęcia prowadzą elementy 1. batalionu czołgów (wozy Leopard 2A5/A4) 1. BPanc, wespół z pododdziałami zmechanizowanymi, moździerzy i przeciwlotniczymi Brygady Podhalańczyków i szturmowymi 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Wizyta stała się także okazją do prezentacji nowego nabytku Warszawskiej Brygady, pierwszych trzech czołgów Leopard 2PL. Tym samym, prawdopodobnie, dotychczas przekazano 9 egzemplarzy reprezentujących modernizację niemieckiego wozu. Pierwszych 6 trafić miało do Ośrodka Szkolenia Leopard - formalnie w składzie 10. BKPanc - zajmującego się przeszkoleniem załóg na Leopard 2PL.

 Warszawska Brygada była mniejszościowym użytkownikiem wozów Leopard 2A4 w Wojsku Polskim, posiadając kompanię (14 egz.) tej wersji w składzie 1. batalionu czołgów. 1. Brygada Pancerna na potrzeby 1. i 2. batalionu czołgów posiadała przede wszystkim zakupione umową z 2013 roku czołgi Leopard 2A5. Warto dodać, że pierwotnie kompania warszawskich Leopardów 2A4 była tylko opcją dla zasadniczego kontraktu z ZM Bumar-Łabędy, bardzo szybko powiększonego o wspomniane 14 egzemplarzy. Z kolei zasadniczym użytkownikiem Leopard 2A4 od ponad 15 lat jest świętoszowska 10. Brygada Kawalerii Pancernej (11. LDKPanc), dziś oczekująca dla pododdziałów liniowych na przekazane jeszcze w 2016 roku do przeglądu, remontu i w końcu modernizacji, blisko 60 dotychczas posiadanych czołgów. Pakiet modernizacyjny polegający przede wszystkim na montażu polskiej kamery termowizyjnej z osprzętem do zmodyfikowanego niemieckiego celownika, montażu paneli dodatkowego opancerzenia, dodaniu programatorów do nowej amunicji, kamery tylnej dla kierowcy, zastosowaniu elektrycznych napędów do wieży, dodatkowej jednostki zasilającej w energię i kilku pomniejszych zmian - notuje bardzo poważne opóźnienia. Pierwotnie program miał przecież zostać zakończony w końcu 2020 roku. Po blisko pięciu latach celebrujemy przekazanie dwóch plutonów zmodernizowanych czołgów, licząc, że w końcu pojawią się ich pełne kompanie i bataliony. Długo procedowana, ale szybko podpisana umowa zawierała ułomności, z czego zdają sobie sprawę wszystkie jej strony. W praktyce dopiero bieżący rok, przyjęcie do świadomości kosztów niezbędnych remontów, przepracowanie zarządzania programem, daje szansę na jego sprawniejszą realizację - do czego musiały prowadzić także zmiany kadrowe w przemysłowej pancernej (ciągle) stolicy Polski.

 Trudno wskazać przesłanki merytoryczne resortu obrony kierującego Leopardy 2PL do brygady ad hoc ledwo co wyposażonej w wariant Leopard 2A5. W ostatnich latach podjęto także trud budowy zdolności serwisowych Leopardów 2A5 w dzisiejszym 18. Pułku Logistycznym w Łomży.

 1. Brygada Pancerna imponuje inwestycjami infrastrukturalnymi ostatnich lat, ale na walory operacyjne przyjdzie poczekać minimum kilka lat. Obecnie 1. Brygada Pancerna to dwa garnizony (dwa bataliony czołgów, batalion dowodzenia, batalion logistyczny, dywizjon przeciwlotniczy oraz kompanie: rozpoznawcza i saperów), czekająca na sformowanie batalionów zmechanizowanych i dywizjonu artylerii samobieżnej - co z przejściem całego pełnego programu szkolenia i zgraniem systemu brygadowego rozlokowanego w przynajmniej trzech garnizonach, zajmie kilka lat. Na swoje wzmocnienia oczekuje także 10. Brygada Kawalerii Pancernej, dziś pozbawiona połowy sprzętu i ludzi. Przemysł dla zweryfikowania Leopard 2PL musiał przeprowadzić pełny cykl badań, jak dla nowego sprzętu wojskowego. Jeżeli w pesymistycznym i chyba raczej mało prawdopodobnym scenariuszu podobnie podejdzie do tego wojsko, traktując Leopard 2PL jako nowe, zasadnicze uzbrojenie pododdziałów - nastąpi restart programu szkolenia w 1. BPanc. Co byłoby już gonieniem za własnym ogonem. 

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów