Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-10-06 14:43:45

Polskie F-16 otrzymają zasobniki rozpoznania powietrznego SAR?

     W dniu 6 października br. Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął postępowanie zamówień publicznych w rezultacie którego planuje się pozyskanie systemu rozpoznania powietrznego w skład którego mają wejść m.in.: 3 zasobniki rozpoznawcze wyposażone w radar typu SAR (Synthetic Aperture Radar), stacje naziemne przeznaczone do planowania misji i programowania zasobników oraz naziemne stacje analizy i transmisji danych. Wykonawca będzie także zobowiązany do przeprowadzenia integracji oferowanych zasobników z samolotami F-16 C/D Block 52+ eksploatowanymi przez Siły Zbrojne RP. Przetarg prowadzony jest zgodnie z przepisami ustawy „Prawo zamówień publicznych” w procedurze negocjacyjnej.

AN-ASQ-236_B-52_Fot.USAF

Zasobnik AN/ASQ-236 Dragon's Eye z radarem SAR testowany był m.in. na samolotach bombowych B-52. Fot. USAF.

  Na wyposażeniu polskich F-16 znajdują się już zasobniki rozpoznania obrazowego Goodrich DB-110, których zakupiono 7 egzemplarzy wraz z dwiema naziemnymi stacjami analizy danych. Pracują one jednak w paśmie widzialnym i do rozpoznania wykorzystują kamerę światła szczątkowego oraz kamerę termowizyjną, natomiast planowane do nabycia zasobniki, mają pracować z wykorzystaniem radaru typu SAR, zapewniającego zdolności do prowadzenia rozpoznania obrazowego niezależnie od warunków atmosferycznych i pory doby.

  Początkowo planowano, że nowy system powinien współpracować z systemem DB-110. Świadczy o tym analiza rynku którą rozpoczęto w lipcu 2017 roku. W jej zakresie sprawdzano możliwość nabycia "Zasobnika Rozpoznania Powietrznego wyposażonego w radar typu SAR dla samolotów F-16 i jego integracja z Systemem Rozpoznania Powietrznego DB-110". Prawdopodobnie okazało się jednak, że nie jest to możliwe, bowiem w opublikowanym dzisiaj zamówieniu nie ma już mowy o integracji z systemem DB-110.

  Poza wspomnianymi 3 zasobnikami i stacjami naziemnymi, przedmiot zamówienia obejmuje także dostawę:

  • bazy danych umożliwiającej gromadzenie, archiwizowanie i wyszukiwanie zobrazowań EO, SAR, raportów i metadanych, wraz z niezbędnym oprogramowaniem i interfejsem umożliwiającym przeszukiwanie, dystrybucję danych rozpoznawczych;
  • sprzętu do diagnostyki i obsługiwania systemu;
  • dodatkowego wyposażenia, narzędzi i aparatury kontrolno-pomiarowej umożliwiającej zastosowanie zasobników SAR na samolotach F-16C/D Block 52+ użytkowanych przez SZ RP;
  • dokumentacji technicznej.

  Zamawiający wymaga, aby przedmiot zamówienia został dostarczony w terminie 3 lat i 8 miesięcy od daty zawarcia umowy.

  Złożone oferty mają zostać ocenione na podstawie trzech kryteriów: ceny (z wagą 70%), gwarancji (z wagą 10%) oraz zastosowanego rozwiązania technicznego (z wagą 20%). W ostatnim kryterium premiowane będą zasobniki w których konstrukcji wykorzystywany został radar ze skanowaniem fazowym.

  Wśród możliwych rozwiązań dostępnych na rynku można wskazać np. zasobnik AN/ASQ-236 Dragon's Eye, produkowany przez firmę Northrop Grumman. Jest on wyposażony w radar AESA (ze skanowaniem fazowym) pracujący w paśmie Ku, zapewniający wykrywanie i śledzenie statycznych oraz ruchomych celów powierzchniowych, a także mapowanie powierzchni ziemi, z dużą rozdzielczością i w każdych warunkach atmosferycznych. Zasobnik został zintegrowany m.in. z amerykańskimi samolotami F-15E i F-16C (należącymi do Air National Guard oraz Air Force Reserve Command).

  Podmioty zainteresowane zamówieniem mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w terminie do 4 listopada 2020 roku.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów