Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-11-17 18:26:15

Projekt Wykonawczy na BSP Orlik zatwierdzony

     Jak wynika z informacji przekazanych dzisiaj redakcji przez rzecznika prasowego Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztofa Płatka, w ramach umowy z 30 listopada 2018 roku o wartości 789,7 mln PLN na dostawę 8 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy taktycznej krótkiego zasięgu kr. Orlik, zatwierdzony został Projekt Wykonawczy systemu zgodnie z którym, platforma powietrzna zostanie wykonana w oparciu o konstrukcję BSP PGZ-19R, dostosowaną jednak do wymagań Sił Zbrojnych RP. Jak dotąd, do obowiązującej umowy nie wprowadzano aneksów, które zmieniałyby wartość zamówienia lub terminy dostaw.

mx-8-i-e-310_orlik L3 Wescam

W lipcu 2019 roku informowaliśmy, że platforma BSP Orlik zostanie prawdopodobnie wyposażona w głowicę optoelektroniczną WESCAM MX-8, jednak Inspektorat Uzbrojenia nie chciał potwierdzić, czy takie rozwiązanie zostało przyjęte. Grafika L3 Wescam.

  Brak aneksów oznacza, że pierwsze BSP Orlik  powinny zostać przekazane Zamawiającemu w 2021 roku (co potwierdził Inspektorat Uzbrojenia), a ostatnie (objęte zamówieniem gwarantowanym) w 2023 roku, o ile oczywiście sytuacja związana z epidemią COVID-19 nie wpłynie w kolejnych miesiącach na opóźnienie dostaw, czego niestety nie można wykluczyć.

  Nim jednak pierwsze Orliki zostaną odebrane, docelowa konstrukcja będzie musiała jeszcze przejść z wynikiem pozytywnym badania potwierdzające spełnienie wymagań Sił Zbrojnych RP.

  Zawarty kontrakt zawiera także prawo opcji na dostawę w latach 2023-2026 do 4 kolejnych zestawów BSP Orlik, jednak Zamawiający jak dotąd nie skorzystał z możliwości zwiększenia wielkości zamówienia.

  Wykonawcą BSP Orlik jest konsorcjum firm: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. (lider wykonawczy konsorcjum) oraz PIT-RADWAR S.A. W skład każdego zestawu ma wejść 5 platform powietrznych, co daje łącznie 40 platform w zakresie zamówienia podstawowego i 20 kolejnych w ramach opcji.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Okręty podwodne typu I-400 (Sen Toku)

Okręty podwodne typu I-400 (Sen Toku)

Po wybuchu II wojny światowej kontynentalna część Stanów Zjednoczonych (nie licząc Alaski) została zaatakowana jedynie przez japońskie okręty podwo...

więcej polecanych artykułów