Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-11-26 22:55:57

Postępowanie na dostawy BSP kryptonim Gryf

     W „Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (PMT) na lata 2021-2035”, z uwzględnieniem 2020 roku jednym z zadań ujętych w ramach Programu Operacyjnego „Rozpoznanie obrazowe i satelitarne OBSERWATOR” jest pozyskanie bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy taktycznej średniego zasięgu kr. Gryf. Z informacji przekazanej dzisiaj redakcji przez Inspektorat Uzbrojenia wynika, że zakończono już fazę analityczno-koncepcyjną dla tego zadania i rozpoczęto fazę realizacyjną, czyli postępowanie na dostawy.

Watchkeeper-Thales

BSP Watchkeeper. Fot. Thales.

  W informacji przekazanej przez rzecznika prasowego Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztofa Płatka napisano, że:

  „Trwa faza realizacyjna zadania dotyczącego pozyskania bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy taktycznej średniego zasięgu kr. GRYF. Prowadzone przez Inspektorat Uzbrojenia postępowanie powinno zakończyć się podpisaniem umowy w terminie umożliwiającym realizację zadania zgodnie z obowiązującymi w resorcie obrony narodowej dokumentami planistycznymi, jednakże ostateczne wskazanie ww. terminu będzie uzależnione od przebiegu negocjacji z Wykonawcami obejmującymi wszystkie aspekty związane z realizacją zadania, w tym doszczegółowienie przedmiotu zamówienia”.

  Z powyższej informacji wynika, że dla programu Gryf zaakceptowany już został "Wniosek w sprawie pozyskania sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP" wraz z opracowanymi dokumentami Studium Wykonalności i Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych oraz rozpoczęto postępowanie na dostawy w trybie negocjacji, prowadzonych prawdopodobnie z kilkoma Wykonawcami.

  Warto przypomnieć, że dla programu Gryf  20 sierpnia 2015 roku ówczesny wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przyjął rekomendację zgodnie z którą, dostawy BSP tej klasy miały zapewnić krajowe zakłady zbrojeniowe, po przeprowadzeniu przez Inspektorat Uzbrojenia konkurencyjnego postępowania przetargowego. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa zakupu do negocjacji miały zostać zaproszone wyłącznie podmioty krajowe, zaliczane do grupy przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Wówczas, głównymi kandydatami w tym programie były BSP Watchkeeper, oferowane przez firmę WB Electronics S.A. we współpracy z Thalesem oraz BSP Hermes 450, oferowany przez PGZ S.A. we współpracy z izraelskim Elbitem.

  Do rozstrzygnięcia postępowania jednak nie doszło, bowiem w rezultacie dokonanej w 2016 roku redefinicji PMT wykonanie programu Gryf zostało przesunięto w czasie na później, co wynikało głównie z powodu braku środków w budżecie MON na finansowanie tego zadania.

  Wiadomo również, że w zakresie programu Gryf planuje się zakup BSP klasy taktycznej średniego zasięgu, przeznaczonych głównie do wykonywania zadań rozpoznawczych, ale które mają mieć także możliwość przenoszenia uzbrojenia kierowanego. W tę klasę BSP planowano wyposażyć związki taktyczne szczebla dywizji, grupy dywizyjne lub dowództwa operacyjne.

  W PMT na lata 2013-2022 oraz w informacji przekazanej w lutym 2018 roku przez MON wskazywano na potrzebę zakupu 12 zestawów BSP kr. Gryf, po cztery platformy powietrzne w każdym zestawie, w tym sześć zestawów planowano pozyskać do 2022 roku, a kolejne sześć opcjonalnie w późniejszym okresie. BSP klasy taktycznej średniego zasięgu powinny się charakteryzować promieniem taktyczny działania wynoszącym ponad 200 km.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów