Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-11-28 15:46:50

Już 60 zestawów Poprad trafiło do Sił Zbrojnych RP

     W czwartek, 26 listopada br. do Koszalina dostarczone zostały ostanie dwie sztuki samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (SPZR) Poprad. Były to egzemplarze z partii wdrożeniowej dostosowane do wersji seryjnej. Tym samym, zrealizowano w całości plan dostawy na 2020 rok przewidujący przekazanie 24 zestawów. Razem z dostawami dokonanymi w latach 2018-2019, do Sił Zbrojnych RP trafiło już 60 szt. SPZR Poprad, spośród 79 szt. zamówionych (łącznie z 2 szt. z partii wdrożeniowej, które podlegały tylko modyfikacji), na podstawie umowy o wartości 1,083 mld PLN brutto podpisanej 16 grudnia 2015 r. przez Inspektorat Uzbrojenia z firmą PIT-RADWAR S.A.

Poprad_Fot. MC

Samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny.

  Dostawy SPZR Poprad rozpoczęły się w 2018 roku, w którym przekazano wojsku pierwsze 14 egzemplarzy. W 2019 objęły one 22 zestawy, a w 2020 roku 24 zestawy (w tym 2 szt. z partii wdrożeniowej). Zakończenie dostaw powinno nastąpić w przyszłym roku przekazaniem ostatnich 19 egzemplarzy.

  Warto podkreślić, że dostawy realizowane są bez opóźnień, nawet mimo trwającej pandemii COVID-19.

  Jak dotąd, w SPZR Poprad zostały wyposażone następujące jednostki:

  • 8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy,
  • 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy,
  • 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy,
  • 21. dywizjon artylerii przeciwlotniczej z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich,
  • dywizjon przeciwlotniczy z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej,
  • dywizjon przeciwlotniczy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej,
  • dywizjon przeciwlotniczy z 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej,
  • Centrum Szkolenia Sił Powietrznych z Koszalina.

  Każda z ww. jednostek powinna posiadać obecnie na stanie 9 zestawów. Wyjątki stanowi dywizjon przeciwlotniczy z 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, który jak na razie otrzymał tylko 3 egzemplarze (dostawy pozostałych 6 egz. zaplanowano w 2021 roku) oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych z Koszalina, któremu prawdopodobnie przekazano jak dotąd 3 zestawy. 

  SPZR Poprad to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach.

  Uzbrojenie zestawu stanowią 4 przeciwlotnicze rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom (lub jej zmodernizowanej wersji Piorun) znajdujące się na wyrzutni i 4 rakiety zapasowe, których producentem jest spółka MESKO S.A. Według danych producenta, przy użyciu pocisków Grom możliwe jest zwalczanie celów z odległości od 500 do 5500 m lecących na wysokości od 10 do 3500 m. Zestaw montowany jest na podwoziu samochodu Żubr-P o układzie napędowym 4x4, którego producentem jest firma AMZ-Kutno S.A.

  Podstawowe funkcje SPZR Poprad realizowane są przez zintegrowaną głowicę śledząco-celowniczą posiadającą napędy o wysokiej dynamice i dokładności. Zestaw sensorów elektrooptycznych (kamera termalna, kamera światła dziennego i dalmierz laserowy) współpracuje z układem automatycznego śledzenia celu (wideotraker).

 Wskazanie celów odbywa się za pośrednictwem danych, przekazywanych kanałem cyfrowym z systemu zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą lub jest realizowane w sposób autonomiczny. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji i orientowania oraz urządzenie zapytujące „swój-obcy” (IFF).

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Okręty podwodne typu 212A

Okręty podwodne typu 212A

Geneza okrętów podwodnych typu 212A jest stosunkowo odległa, albowiem sięga lat siedemdziesiątych XX wieku. W 1972 roku doszło do zawarcia porozumi...

więcej polecanych artykułów