Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2021-08-19 09:23:11

Nowa misja w Afganistanie

     Postanowienie Prezydenta RP z dnia 18 sierpnia 2021 roku dało podstawy prawne do użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w (dawnej) Islamskiej Republice Afganistanu. Tymczasem operacja jest już w pełni, po godzinie 8 rano czasu polskiego w drodze do Kabulu znajdował się kolejny polski samolot wojskowy.


 Postanowienie Prezydenta RP zakłada użycie polskich żołnierzy w Afganistanie w okresie 18 sierpnia-16 września 2021 roku. Liczebność kontyngentu ma obejmować do 100 żołnierzy. Typowo, PKW Afganistan podporządkowany jest Dowództwu Operacyjnemu RSZ. Liczbę oraz rodzaj uzbrojenia i sprzętu wojskowego wykorzystywanego w ramach kontyngentu określić ma szef Sztabu Generalnego WP. Postanowienie Zwierzchnika Sił Zbrojnych wymaga kontrasygnaty premiera.

 Zwykle postanowienia o użyciu żołnierzy PKW dotyczy czasu przyszłego, niekiedy nawet odległego. Tym razem mamy do czynienia z sytuacją, że użycie PKW Afganistan już faktycznie trwa. 18 sierpnia zbiegł się bowiem z pierwszymi lotami ewakuacyjnymi na linii Navoiy (Uzbekistan)-Kabul (Afganistan). Do kraju powrócił również z ewakuowanymi pierwszy z samolotów Dreamliner, wyczarterowany z LOT do przeprowadzenia lotów na trasie Navoiy-Warszawa, kolejny ma być w drodze.

 Ewakuacja cywilów jest możliwa, bowiem już przedwczoraj, via Tbilisi, na lotnisku uzbeckim zebrał się zespół lotnictwa transportowego Sił Powietrznych (3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego): dwa C-130E Hercules (1501 i 1504) oraz pojedyncza C-295M CASA (027). Te maszyny zapewnić mają most ewakuacyjny pomiędzy Kabulem a Navoiy. Po kilkudziesięciu godzinach od upadku Kabulu i generalnie republiki Afganistan, operacja ewakuacyjna nabiera tempa i sprawia wrażenie prowadzonej bez reakcji bojowników talibanu. Z pewnością jest to czynnik uspokajający obcokrajowców i cywilów afgańskich chcących opuścić ten kraj, szczególnie po trudnym wtorku (17 sierpnia), kiedy tłum zakłócił i na pewien czas wstrzymał operacje lotnicze na lotnisku w Kabulu, do czasu opanowania sytuacji przez wojska amerykańskie.

 Dziś rano polskie lotnictwo transportowe wykorzystując C-130E (n/b 1501) rozpoczęło kolejną misję do Kabulu. Oczywiście, z powodów bezpieczeństwa, na trasie przelotu nad Afganistanem (z przestrzenią zamkniętą, zarządzaną przez wojsko amerykańskie) nie wykorzystuje się cywilnych transponderów, nikt nie chce wskazywać właścicielom smartfonów trasy przelotu lecącego na wysokości kilku kilometrów samolotu.

 Postanowienie Prezydenta RP należy traktować jako prawne usankcjonowanie działań, które na terenie Afganistanu (działania operacyjne lotnictwa i sił wsparcia, domniemać można także wojskowych służb specjalnych) mają miejsce od 18 sierpnia. Liczba do 100 żołnierzy dostosowana jest nie tylko do bieżących, ale również możliwych potrzeb w zabezpieczeniu ewakuacji. Chodzi nie tylko o załogi i techników transportowców, zespoły ochrony, weryfikacji, medyków, ale można sobie wyobrazić także pododdział odwodowy ulokowany na miejscu w Kabulu, czy Uzbekistanie – w zależności od sytuacji (na pewnym etapie odwód „pierwszego i dużego” PKW Afganistan rozmieszczony był w Polsce). Sytuacja w rejonie lotniska, polskie zaangażowanie, daty i liczby wskazują, że zakładana jest operacja z ewakuacją praktycznie każdego, który tego wymaga i znajdzie się w rejonie lotniska międzynarodowego w Kabulu. W ostatnim czasie polskie władze liczbę osób koniecznych do ewakuacji określały na poziomie około 260, ale biorąc pod uwagę międzynarodowe potrzeby 20-letniej misji w Afganistanie, zapewne na pokładach polskich samolotów wojskowych i cywilnych takich osób będzie więcej.

(MC)

fot. Mariusz Cielma
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samolot szkolno-treningowy Northrop T-38 Talon

Samolot szkolno-treningowy Northrop T-38 Talon

W chwili skierowania do produkcji ciężkiego dwumiejscowego samolotu myśliwskiego F-89 Scorpion, konstruktorzy firmy Northrop rozpoczęli prace nad s...

więcej polecanych artykułów