Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2021-10-14 16:20:28

Badania kwalifikacyjne wieży ZSSW-30 zakończone

     W dniu 1 października br. zatwierdzony został protokół z badań kwalifikacyjnych Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego ZSSW-30. Badania wieży zakończyły się z wynikiem pozytywnym, co otwiera drogę do rozpoczęcia produkcji seryjnej. Praca rozwojowa na opracowanie ZSSW-30 realizowana była na podstawie umowy z dnia 29 marca 2013 roku przez konsorcjum w składzie Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. Wieże tego typu mają w pierwszej kolejności zostać zamontowane na podwoziu KTO Rosomak. W najbliższych latach w taką bojową wersję Rosomaka planuje się przezbroić m. in. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Część wozów tego typu ma powstać z wykorzystaniem już wyprodukowanych i zmagazynowanych podwozi, a dla części konieczne będzie wyprodukowanie nowych, dodatkowych podwozi. Wieża ZSSW-30 w dalszej perspektywie stanowić ma również wyposażenie nowych, pływających bojowych wozów piechoty (na podwoziu gąsienicowym) kryptonim Borsuk.

ZSSW-30-fot.HSW

  W 2013 roku poza umową na wykonanie pracy rozwojowej zawarto także kontrakt określający ramowe warunki udzielenia zamówień wykonawczych na dostawy 206 sztuk wież seryjnych. W związku ze zmianą od tego czasu Planu Modernizacji Technicznej liczba ta na podstawie zawartego aneksu uległa zwiększeniu do 341 sztuk. Zapewne mowa przy tym tylko o pierwszym etapie produkcji, w którym wieże zostaną montowane na podwoziu KTO Rosomak.

  Uzbrojenie bezzałogowej wieży ZSSW-30 stanowi armata automatyczna ATK Mk44S Bushmaster II kalibru 30 mm z dwudrożnym systemem dosyłania amunicji, o szybkostrzelności do 200 pocisków na minutę (lub 120 pocisków na min. dla amunicji ABM), zdwojona wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR oraz sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 mm. Ponadto wyposażenie wieży stanowi: dwuosiowa stabilizacja uzbrojenia podstawowego, armaty i karabinu maszynowego, dwuosiowo niezależnie stabilizowane urządzenia obserwacyjne zarówno dla dowódcy, jak i operatora uzbrojenia, dodatkowe urządzenie obserwacyjne do prowadzenia działań bojowych w trybie awaryjnym wraz z peryskopem szerokokątnym, system kierowania ogniem który może pracować w trybach HUNTER-KILLER oraz KILLER-KILLER i który wspiera obsługę amunicji programowalnej ABM, system wykrywania opromieniowania laserowego OBRA-3 SSP-1 zintegrowany z 8 wyrzutniami granatów dymnych, a także system komunikacji wewnętrznej FONET.

  Jeszcze w tym roku powinno dojść do wystosowania przez Inspektorat Uzbrojenia zaproszenia do negocjacji warunków umowy na dostawy seryjnych wież ZSSW-30 wraz z ich montażem na podwoziu KTO Rosomak. Jej podpisania można natomiast spodziewać się w 2022 roku.

(TD)

Fot. HSW S.A.
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów