Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-12-14 20:48:34

Podhalańczycy z bojowym Rosomakiem nowej generacji

     Dowództwo Generalne RSZ poinformowało 14 grudnia br. o przejęciu przez 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich pierwszych pięciu Rosomaków zintegrowanych z krajową wieżą bezzałogową ZSSW-30. Wojsko Polskie dysponuje więc drugim typem kołowego bojowego wozu piechoty opartego o platformę Rosomak. Pierwszym od prawie dwóch dekad jest pojazd z wieżą Hitfist-30P, czyli Rosomak-M1 występujący w różnych modyfikacjach.

Jeden z pięciu Rosomaków z ZSSW-30, który trafił do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Zdjęcie: 21. BSP

 Po zakończonych 30 września 2021 roku badaniach kwalifikacyjnych wieży ZSSW-30, ówczesny Inspektorat Uzbrojenia zaprosił do negocjacji konsorcjum złożone ze spółek HSW i WB Electronics w sprawie pozyskania pierwszej ich partii wraz z integracją na dostarczonych przez wojsko podwoziach Rosomak. Umowę na 70 wież ZSSW-30 zintegrowanych z Rosomakami, o łącznej wartości 1,7 mld PLN brutto, Agencja Uzbrojenia z konsorcjum przemysłowym (HSW S.A. - lider, WB Electronics S.A., Rosomak S.A., PGZ S.A.) podpisała 5 lipca 2022 roku. Termin dostawy pierwszych pojazdów z nowym środkiem ogniowym upływał w 2023 roku.

 Podczas defilady i prezentacji sprzętu z okazji Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia 2023 roku w Warszawie, jeszcze z załogami fabrycznymi, pokazano w sumie pięć Rosomaków z ZSSW-30. Obecnie jesteśmy na etapie wdrażania tego rozwiązania do Sił Zbrojnych RP.

 Pięć Rosomaków z ZSSW-30 trafiło do rzeszowskiego 1. batalionu strzelców podhalańskich wchodzącego w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (18. Dywizja Zmechanizowana). Dotychczas pododdział ten wykorzystywał platformę Rosomak posiadając moduł kompanijny z moździerzami M120K Rak.

 1. batalion strzelców podhalańskich, wraz z pododdziałami wzmocnienia, w 2020 roku tworzył tzw. szpicę (VJTF) w ramach trwającego rok dyżuru Sił Odpowiedzi NATO (SON), z gotowością na poziomie kilkunastu godzin. Podhalańska Brygada wypełniała wówczas zadania podstawowego składnika SON (gotowość do pięciu dni), podlegając pod dowództwo Eurokorpusu. W trakcie dyżuru w ramach VJTF podstawowym wozem bojowym 1. bsp pozostawał BWP-1. Obecnie rzeszowski batalion, doskonale przygotowany jak na polskie warunki, będzie szpicą we wdrażaniu Rosomaków z ZSSW-30.

 Program przezbrojenia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rosomaki miał swoje początki wraz z wprowadzeniem tych platform do Sił Zbrojnych RP, kolejne wzmożenie nastąpiło dekadę temu, wraz z zajęciem Krymu i działaniami bojowymi w Donbasie. Ostatnie znane plany dotyczyły zakupu 341 wież ZSSW-30 z myślą o ich integracji z Rosomakami. Problemem oczywiście jest brak wystarczającej liczby platform bazowych. Według PGZ zaawansowane mają być negocjacje dotyczące zakupu przez wojsko i podjęcia produkcji kolejnej partii Rosomaków z zamiarem ich integracji z ZSSW-30. Wpierw ma to być 58 pojazdów pod wieże zintegrowane z ppk Spike-LR, następne 174 z ZSSW-30 i ppk Javelin. Docelowo zapewne do integracji z ZSSW-30 włączony zostanie i efekt programu Nowego Kołowego Transportera Opancerzonego (NKTO). W ramach prowadzonych rozmów Grupa PGZ proponuje w jego przypadku rozwiązanie oparte wyłącznie o polski przemysł, z kolei wojsko, reprezentowane przez Agencję Uzbrojenia, oczekuje włączenia w projekt przemysłu koreańskiego. Model platformy Hanwha K808 z bezzałogowym modułem wieżowym ZSSW-30 pokazano podczas MSPO 2023. ZSSW-30 oczywiście znajduje się również w pakiecie z bwp Borsuk.

Rosomaki z ZSSW-30 na warszawskiej defiladzie w 2023 roku. Obecnie trwają rozmowy, aby pozyskać sprzęt dla kolejnych czterech batalionów. Zdjęcie: Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

 Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk 44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Podstawowe uzbrojenie przeciwpancerne tworzyzintegrowana już z wieżą podwójna wyrzutnia pocisków kierowanych Spike-LR. Uzbrojenie może być ładowane zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz pojazdu. Rosomaki z ZSSW-30 i Spike-LR dostarczono do Podhalańczyków.

 Dowódca i operator uzbrojenia ZSSW-30 mogą niezależnie od siebie obserwować, wykrywać, rozpoznawać i śledzić cele lądowe oraz powietrzne, w tym z wykorzystaniem funkcji autotrackera. Dodatkowo załoga może pracować w trybie hunter-killer, który polega na lokalizowaniu i identyfikacji celu przez dowódcę i przekazywaniu uchwyconego celu na wyświetlacz operatora uzbrojenia, celem jego namierzenia i zniszczenia. ZSSW-30 to jeden z bardziej zaawansowanych programów polskiego przemysłu zbrojeniowego. Przy tym w efekcie uzyskano nie tylko udany produkt, ale i mariaż podmiotów państwowych oraz prywatnego.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

W dniu 12 kwietnia br. Agencja Uzbrojenia zawarła kontrakt z firmą Rohde & Schwarz na dostawę 11 kompletów sprawdzonych w Wojsku Polskim radiostacj...

więcej polecanych artykułów