Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-01-19 18:30:31

Rozpoczęła się budowa piątego niszczyciela min typu Kormoran II

     W dniu 19 stycznia br., na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyło się uroczyste rozpoczęcie cięcia blach dla piątego nowoczesnego niszczyciela min projektu 258 typu Kormoran II (nr budowy 258/5). Okręt będzie drugą z trzech jednostek zamówionych na podstawie umowy z 26 czerwca 2022 roku o wartości 2,5 mld PLN brutto, które mają wejść do służby w latach 2026-2027 w 12. Wolińskim Dywizjonie Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża stacjonującym w Porcie Wojennym w Świnoujściu. Dla okrętu przewidziana została nazwa ORP Rybitwa i nr burtowy 605. Jego wykonawcą jest Konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. wraz z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz OBR Centrum Techniki Morskiej S.A.

Kormoran II 601-603. Fot. MW

Pierwsze trzy niszczyciele min projektu 258: ORP Kormoran (601), ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603). Fot. Marynarka Wojenna RP.

  Symbolicznego palenia blach dla czwartej jednostki projektu 258 typu Kormoran II (nr budowy 258/4) i zarazem pierwszego okrętu zamówionego na podstawie kontraktu z czerwca 2022 roku dokonano 28 marca 2023 roku, a uroczystość położenia stępki dla tego niszczyciela min odbyła się 25 lipca 2023 roku. Jednostka ta otrzyma nazwę ORP Jaskółka i numer burtowy 604. 

  Zgodnie z przeznaczeniem okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

ORP Rybitwa będzie czwartym okrętem w historii noszącym tę nazwę. W historii polskiej Marynarki Wojennej były już trzy okręty o tej nazwie. Pierwszy, ORP Rybitwa, był poniemieckim trałowcem redowym typu FM z okresu międzywojennego, który służył w MW RP w latach 1921-1931. Drugi, ORP Rybitwa, był trzecim z serii sześciu polskich trałowców redowych typu Jaskółka. Były to pierwsze i zarazem jedyne w okresie II Rzeczypospolitej okręty całkowicie zaprojektowane i zbudowane w kraju. Okręt służył w Marynarce Wojennej RP od 1935 do 1939 roku, po czym został przejęty przez siły niemieckie i wcielony do służby w Kriegsmarine jako Rixhöft (niem. Rozewie). Po zakończeniu działań wojennych w Europie okręt został ponownie przyjęty do MW RP i przez kolejne dwie dekady służył pod przedwojenną nazwą. Jako trzeci nazwę ORP Rybitwa nosił jeden z dwunastu polskich trałowców projektu 206F, który służył pod biało-czerwoną banderą w latach 1967-2002. Trzy z nich – ORP Flaming, ORP Mewa i ORP Czajka zostały zmodernizowane i przeklasyfikowane na niszczyciele min projektu 206FM oraz ostatecznie wycofane w latach 2019-2021.

  Nazwy wybrane dla trzech nowych jednostek projektu 258 tj.: 258/4 ORP Jaskółka, 258/5 ORP Rybitwa i 258/6 ORP Czajka będą odnosiły się do pierwszych okrętów, które w latach 30-ych XX wieku tworzyły dywizjon minowców i zapisały chlubną kartę podczas walk w obronie polskiego wybrzeża w 1939 roku. Co istotne, były pierwszymi okrętami zaprojektowanymi przez polskich inżynierów i zwodowanymi w polskiej stoczni, zapoczątkowując historię współczesnego budownictwa okrętowego w Polsce.

(TD z wykorzystaniem informacji prasowych Agencji Uzbrojenia)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

W dniu 12 kwietnia br. Agencja Uzbrojenia zawarła kontrakt z firmą Rohde & Schwarz na dostawę 11 kompletów sprawdzonych w Wojsku Polskim radiostacj...

więcej polecanych artykułów