Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-09-06 01:55:13

MSPO 12: pomysł WZU na system krótkiego zasięgu

     Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. z Grudziądza przez kilka ostatnich edycji MSPO przyzwyczaiły nas do prezentacji zestawu przeciwlotniczego 2K12 KUB w kombinacji z amerykańskimi pociskami Sparrow (RIM-7P, a potem RIM-162 ESSM). Tym razem firma podeszła do sprawy kompleksowo. Zaproponowano prawie pełny system obrony powietrznej złożony z jednostek ogniowych (pociski RIM-162) w wyrzutniach pionowych na podwoziu GM-578 (nazwa WZU: Pelikan), radiolokatora śledzenia i podświetlania celi Stir 1.2 GB firmy Thales (nazwa WZU: Jaskółka), systemu pasywnej obserwacji pola walki Kogut (głowica elektrooptyczna z IFF na lekkim pojeździe), radaru wstępnego wykrywania (wpięcie w system dowodzenia i kierowania ogniem) i pojazdu transportowo-załadowczego. Trzeba przyznać, że WZU ciągle szukają swojego sposobu na sukces biznesowy i wykorzystanie posiadanego doświadczenia z pracami przy systemach przeciwlotniczych Kub, także dla Węgier i Egiptu. Do integracji całości w działający i funkcjonujący kompleks raczej na pewno nie dojdzie, do tego trzeba już jednak większego zainteresowania odbiorcy – jednak „ptaszki” były jedną z większych ciekawostek kieleckich targów. Siła przebicia, także ta medialna zakładów z Grudziądza niestety nie jest tak wielka, gdyby kompleks promował narodowy koncern – pewnie wielu widziałoby w ESSM przyszły polski system obrony powietrznej. A tak, w dyskusji ostatnich dni, większego znaczenia nabrał mglisty projekt polskiej rakiety przeciwlotniczej Błyskawica.

Jednostka ogniowa została nazwana Pelikan, sam pomysł umieszczenia kontenerów z pociskami Wróbel (nazwa dla ESSM) pionowo jest faktycznie wart zainteresowania.

Radiolokator Jaskółka (nazwa dla radaru Thalesa), wespół z Kogutem (pojazd z pasywną głowicą elektrooptyczną) i radarem wstępnego wykrywania zapewni samodzielne uzyskiwanie informacji o celach oraz prowadzenie ognia.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Ekspedycyjna brygada USMC z lat 80.

Ekspedycyjna brygada USMC z lat 80.

W piechocie morskiej Stanów Zjednoczonych istniały trzy rodzaje związków ekspedycyjnych: batalion, brygada i dywizja oparte organizacyjnie odpowied...

więcej polecanych artykułów